Przerwali przemoc

Oświęcim. Małe dziecko pod opieką nietrzeźwych rodziców

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji, podczas interwencji związanej z awanturą domową, zatrzymali rodziców 5 – letniego dziecka. Oboje byli pod wpływem alkoholu.

W poniedziałek (25.03.2024) tuż przed godziną 21 operator numeru alarmowego 112, otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, do której doszło w jednym z oświęcimskich mieszkań. Pod wskazany adres natychmiast ruszyli policjanci. W mieszkaniu funkcjonariusze zastali  42 – letniego mieszkańca Oświęcimia, jego 34 – letnią żonę oraz 5 – letnią córkę. Badanie stanu trzeźwości ojca dziecka wykazało  1,2 promila alkoholu,  natomiast u matki 1 promil alkoholu. Podczas prowadzonych czynności mężczyzna zaczął znieważać policjantów. Rodzice małoletniej zostali zatrzymani i trafili do oświęcimskiej komendy Policji. Małoletnia córka została oddana pod opiekę rodziny.

W tej sprawie wobec obojga rodziców zostało wszczęte postępowanie, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego dziecka. Za to przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Ponadto wobec 42 – latka wszczęto postępowanie, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa znieważenia policjantów, za co grozi kara pozbawienia wolności do jednego roku.
Materiały sprawy zostaną przekazane również do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, który sprawdzi sytuację rodzinną dziecka. Odrębny wniosek zostanie przekazany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w związku z podejrzeniem, iż czyn, którego dopuścili się rodzice może świadczyć o ich uzależnieniu od alkoholu.

Apelujemy o reagowanie na awantury domowe, zaniedbania oraz przemoc wobec małoletnich, osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów.

Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony