Przerwali przemoc

Chełmek. Groził i znęcał się nad rodziną. Został osadzony w areszcie śledczym.

Chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą śledczy skutecznie izolują sprawców zagrażających życiu lub zdrowiu swoich najbliższych.  Przekonał się o tym 58 – letni mieszkaniec Chełmka. Domowy agresor podejrzany o groźby karalne oraz znęcanie nad rodziną  został zatrzymany, a następnie  osadzony w areszcie śledczym.

W niedzielę (18.12.2022)  tuż przed godzinną 19 policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Chełmku interweniowali w związku z awanturą w jednym z domów jednorodzinnych na terenie Chełmka. Z relacji zgłaszających wszczął ją nietrzeźwy 58 – latek.  W trakcie interwencji w rozmowie z pokrzywdzonymi tj. 57 – letnią żoną agresora oraz jego pełnoletnią córką,  mundurowi ustalili, że mężczyzna groził im śmiercią oraz spaleniem domu. W związku z powyższym agresor został zatrzymany. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,3 promila alkoholu.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. Na podstawie dowodów zebranych podczas postępowania zatrzymanemu przedstawiono zarzut znęcania psychicznego oraz gróźb karalnych wobec rodziny. Czynów tych dokonywał od dziesięciu lat najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.

Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
We wtorek (20.12.br.) po południu zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Ponadto prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. 

Wczoraj (21.12.2022) podejrzany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia po zapoznaniu z dowodami przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za groźby karalne grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.


Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres E-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów w jaki należy zmienić swoje postępowanie wobec osób najbliższych.

 

Powrót na górę strony