Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gmina Oświęcim. Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się oraz policyjny dozór dla domowego agresora

Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór to środki zapobiegawcze wydane decyzją prokuratora wobec 43  - letniego mieszkańca gminy Oświęcim. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad żoną i małoletnich trójką dzieci.

W ubiegłą niedzielę (09.10.2022) tuż po godzinie 19 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony o awanturze domowej  do której doszło w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Oświęcim. Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. Podczas rozmowy ze zgłaszającą oraz członkami rodziny mundurowi ustalili, że 43 – latek wszczął awanturę podczas której wulgarnie wyzywał żonę oraz troje dzieci.  Ponadto do kolejnego aktu agresji doszło pomimo faktu, że rodzina od niedawna była objęta procedurą Niebieskiej Karty. W związku z powyższym policjanci zatrzymali agresora. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

Następnie sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego, którzy na podstawie zebranych dowodów postawili zatrzymanemu zarzut znęcania psychicznego i fizycznego nad żoną oraz trojgiem dzieci. Ponadto funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W poniedziałek (10.10.2022) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Za znęcanie psychiczne nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
Osoba stosująca przemoc zawsze może podjąć decyzję o zmianie swojego negatywnego zachowania wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych zanim dojdzie do poważniejszych konsekwencji przewidzianych dla sprawców znęcania.

 

Powrót na górę strony