Przerwali przemoc

Oświęcim. 62 – latek podejrzany o znęcanie psychiczne nad żoną. Groził jej przedmiotem przypominającym pistolet.

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji podczas interwencji domowej zatrzymali 62 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który wobec swojej żony dopuścił się przemocy, a także groził jej przedmiotem przypominającym pistolet. Mężczyzna otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

W poniedziałek (03.10.2022) tuż po godzinie 15 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej którą wszczął nietrzeźwy 62 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Pod wskazany adres natychmiast udał się policyjny patrol.  W mieszkaniu policjanci zastali 62 – latkę, która wskazała pokój w którym zamknął się jej mąż. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że chwilę wcześniej mąż groził jej pistoletem. Funkcjonariusze zachowując szczególną ostrożność weszli do wskazanego pokoju. Mężczyzna siedział na kanapie z pistoletem w ręku. Policjanci wydali mu polecenie odłożenia broni, a następnie położenia się na podłodze. Po chwili mężczyzna został obezwładniony. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2,9 promila alkoholu.  Przedmiot przypominający broń zabezpieczono. Wstępnie określono, że służył on do miotania kulek plastikowych za pomocą sprężonego powietrza.
Następnie sprawą zajęli się kryminalni, którzy na podstawie zebranych dowodów postawili zatrzymanemu zarzut znęcania psychicznego nad żoną, które trwało od około miesiąca. Ponadto funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

Wczoraj (05.10.2022) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
Rodzina została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której pokrzywdzona  uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie psychiczne nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.

 

 

Powrót na górę strony