Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gmina Kęty. Domowy agresor z zarzutem znęcania oraz prokuratorskimi zakazami.

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach podczas interwencji domowej zatrzymali 55 – letniego mieszkańca gminy Kęty, podejrzanego o znęcanie nad siostrzeńcem. Mężczyzna otrzymał prokuratorskie zakazy zbliżania się oraz kontaktowania z pokrzywdzonym, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w niedzielę (11.09.2022) na terenie jednej z miejscowości w gminie Kęty.  Tuż po godzinie 19 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej którą wszczął nietrzeźwy 55 – letni mieszkaniec gminy Kęty. Z informacji wynikało również, że mężczyzna od dłuższego czasu znęca się fizycznie i psychicznie nad 30 - letnim siostrzeńcem. Pod wskazany adres natychmiast udał się jeden z patroli. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego agresora.  Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych. Aby pokrzywdzony otrzymał dodatkowe wsparcie specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę, która trafi do Zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące o tym że 55 – latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad siostrzeńcem  najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały mu przedstawione  zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

We wtorek  (13.09.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad siostrzeńcem. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany został poinformowany, że naruszenie prokuratorskich nakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. 

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.


Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail:
wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.

Powrót na górę strony