Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. 64 – letni mieszkaniec Oświęcimia z zarzutem znęcania i zakazem zbliżania się do rodziny

Mężczyzna, który  został zatrzymany po awanturze domowej usłyszał zarzut znęcania się nad żoną oraz pełnoletnim wnukiem. Otrzymał również prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w środę (16.03.br.).  Tuż po godzinie 20, policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na osiedlu Zasole w Oświęcimiu w związku z awanturą domową. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali 57 – letnią kobietę oraz  jej nietrzeźwego 64 – letniego męża. Mundurowi ustalili, że to nie pierwsza taka sytuacja w rodzinie. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej policjanci zatrzymali mężczyznę, a także sporządzili Niebieską Kartę. Agresor trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu. Następnie sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. W ciągu dwóch dni zebrali dowody świadczące, o tym że  64 – latek od czterech lat fizycznie i psychicznie znęca się nad żoną oraz 19 – letnim  wnukiem, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu. Na tej podstawie zostały podejrzanemu postawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie ochronę pokrzywdzonych funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych. W piątek (18.03.) mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną i wnukiem. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze wobec podejrzanego w postaci natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór. Po opuszczeniu prokuratury rejonowej podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto policjanci pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Swój apel o przerwanie przemocy kierują  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu, znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03;  telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Sprawca przemocy może zmienić swoje życie zanim trafi do zakładu karnego. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania wobec innych.

Powrót na górę strony