Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Nietrzeźwa matka miała pod opieką małoletnie dziecko

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą  postępowanie wobec 21– letniej mieszkanki Oświęcimia, która będąc w stanie nietrzeźwości miała pod opieką swoją półtoraroczną córkę.

Do  zdarzenia doszło w sobotę (19.03.2022) wieczorem w jednym z mieszkań na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu. Policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie dotyczące kobiety będącej pod wpływem alkoholu,  która ma pod opieką małe dziecko.  Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu w którym panował nieład mundurowi zastali nietrzeźwą  21– latkę pod której opieką znajdowała się jej półtoraroczna córeczka. Badanie stanu trzeźwości matki dziecka wykazało 1 promil alkoholu.  Kobieta została zatrzymana i trafiła do oświęcimskiej komendy Policji.

Opiekę nad małoletnią przejęła rodzina natomiast wobec 21 – latki wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletniej nad którą miała obowiązek opieki, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Materiały sprawy zostaną przekazane również do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, który dokładnie sprawdzi sytuację rodzinną dziecka,  co może się łączyć z ograniczeniem władzy rodzicielskiej.

Odrębny wniosek zostanie przekazany również do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu w związku z podejrzeniem, iż zaniedbanie którego dopuściła się 21 – latka może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, senior lub osoba niepełnosprawna, doznaje krzywdy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Są to przede wszystkim  pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy,  kuratorzy sądowi oraz dzielnicowi. W pilnych przypadkach należy reagować natychmiast dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony