Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gmina Zator. Kolejny domowy agresor oprócz zarzutów otrzymał nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze postawili zarzut znęcania się nad rodziną 36 – letniemu mieszkańcowi gminy Zator. Śledczy chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą  zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się oraz kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz policyjny dozór.

 W sobotę (12.02.2022) rano policjanci interweniowali w domu jednorodzinnym znajdującym się na terenie jednej z miejscowości w gminie Zator gdzie zatrzymali nietrzeźwego  36 – latka agresywnie zachowującego się wobec swojej rodziny. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu.
 
Następnie sprawą zajęli się zatorscy kryminalni. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że 36 – latek od dwóch lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz czwórką nastoletnich dzieci.  Na tej podstawie podejrzanemu został  postawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Mając na względzie natychmiastowe przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.
 
W niedzielę (13.02.2022) podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną.
 
Następnie podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste po czym opuścił dom. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
   
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji należy tylko zacząć działać pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.  Swój apel o przerwanie przemocy policjanci kierują,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
 
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573;  adres e-mail: wsparcie@akcja.pl
 
Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
 
W każdej chwili sprawca przemocy może zmienić swoje życie, zanim trafi do zakładu karnego. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139, w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania wobec innych. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 74 573;  adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Powrót na górę strony