Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gmina Przeciszów. Znęcał się nad rodzicami, trafił do aresztu śledczego

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze w areszcie śledczym osadzili kolejnego domowego agresora. 31 – letni mieszkaniec gminy Przeciszów jest podejrzany o znęcanie nad rodzicami oraz posiadanie narkotyków.

W poniedziałek rano (3.01.2022) policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Przeciszów w związku ze zgłoszeniem dotyczącym nietrzeźwego syna, który podczas awantury domowej pobił 59 - letnią matkę.

Na miejsce natychmiast ruszył jeden z patroli. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali  nietrzeźwego 31 – latka, którego zatrzymali. Następnie widząc, że matka agresora posiada obrażenia twarzy natychmiast udzielili jej pierwszej pomocy i wezwali Pogotowie Ratunkowe. Kobieta została przewieziona do szpitala na leczenie, natomiast jej syn trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. Mężczyzna miał w organizmie 1,7 promila alkoholu. Dodatkowo ujawniono przy nim narkotyki w postaci marihuany oraz fiolkę płynnej substancji. Tester narkotykowy wskazał, że jest to ecstasy.

W trakcie prowadzonego dochodzenia w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę rodziny zatorscy kryminalni zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od kilku miesięcy będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków dopuszczał się znęcania fizycznego oraz psychicznego wobec swoich rodziców. W związku z powyższym akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

W środę (5.01br.) rano podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut znęcania się nad rodziną oraz zarzut posiadania środków odurzających. Następnie podejrzany został doprowadzony przed oblicze sędziego, który jako środek zapobiegawczy zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia 31 – latek został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc. 
Policjanci podejmując działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy przemoc zostaje ujawniona bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie. 

Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów w jaki należy zmienić swoje postępowanie wobec osób najbliższych. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, dodatkowo powinny zgłosić się na odpowiednią terapię odwykową do ośrodka terapeutycznego.

  • Na zdjęciu pomieszczenie. Policjant wraz z zatrzymanym stoją przed drzwiami z kratą.
Powrót na górę strony