Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Pijana matka miała pod opieką dwoje dzieci. Policjanci apelują o reagowanie na krzywdę dziecka.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą  postępowanie wobec 26 – letniej mieszkanki Oświęcimia, która będąc w stanie nietrzeźwości miała pod opieką dwoje małych dzieci. Małoletni decyzją Sądu trafili pod opiekę pracowników Domu Dziecka. 


W ubiegły wtorek (16.11.2021) tuż po godzinie 21 policjanci otrzymali zgłoszenie od anonimowej osoby, dotyczące mieszkanki Osiedla Chemików w Oświęcimiu która będąc pod wpływem alkoholu ma pod opieką dwoje dzieci.


Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu, w którym panował nieład, policjanci zastali nietrzeźwą 26 – latkę jej 3 – letniego syna oraz pięciomiesięczną córeczkę. Badanie stanu trzeźwości matki dzieci wykazało 1,7 promila alkoholu.  W mieszkaniu mundurowi wśród porozrzucanych rzeczy znaleźli puste butelki i puszki po alkoholu.  W związku z ujawnionym zaniedbaniem opiekuńczym, które mogło zagrozić życiu i zdrowiu tak małych dzieci policjanci o zdarzeniu powiadomili sędziego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Decyzję sędziego dzieci zostały matce odebrane i powierzone pod opiekę pracowników jednego z Domów Dziecka.


Wobec 26  – letniej matki wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich nad którymi miała obowiązek opieki.
Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.


Ponadto policjanci odrębny wniosek przekażą do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu w związku z podejrzeniem, iż zaniedbanie którego dopuściła się 26 – latka może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci

W przypadku podejrzenia, że dziecko doznaje krzywdy lub jest zaniedbywane, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Wystarczy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować natychmiast dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

 

Powrót na górę strony