Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Policjanci zatrzymali syna podejrzanego o znęcanie nad matką. Prokurator wydał nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z matką oraz policyjny dozór, takie środki zapobiegawcze decyzją prokuratora zastosowano wobec 40 - letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie psychiczne nad swoją 66 – letnią matką.

W ubiegły piątek (16.07.2021) policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji, wszczęli postępowanie wobec 40 – letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o znęcanie nad swoją 66 – letnią matką. Jak wynikało z relacji zgłaszającej nietrzeźwy syn oprócz wszczynania awantur i agresji słownej wielokrotnie dopuszczał się wobec niej gróźb karalnych, a także wymuszał pieniądze.

Funkcjonariusze natychmiast zajęli się sprawą.  Do miejsca zamieszkania mężczyzny niezwłocznie udał się jeden z patroli, a kiedy mężczyzny nie zastano wszczęto jego poszukiwania na terenie Oświęcimia. W efekcie podjętych czynności w niedzielne popołudnie mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

W trakcie prowadzonego postępowania  policjanci Wydziału Kryminalnego zebrali dowody świadczące, o tym że  40 – latek od kilku miesięcy dopuszczał się znęcania psychicznego nad swoją matką w związku z tym został mu przedstawiony zarzut znęcania.

W poniedziałkowy poranek podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Mając na celu ochronę pokrzywdzonej przemocą prokurator zastosował wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania oraz policyjny dozór.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił mieszkanie. Został poinformowany przez policjantów o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy, w tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.  

 Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: - telefon stacjonarny 33 476 01 03; - telefon komórkowy 510 74 573; - adres E-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie

W każdej chwili sprawca przemocy może zmienić swoje życie. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania.

Powrót na górę strony