Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Śledczy skutecznie przerwali przemoc w rodzinie. Bezcenna reakcja świadka zdarzenia.

Chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą,  śledczy skutecznie izolują sprawców, którzy zagrażają życiu lub zdrowiu swoich najbliższych.  Przekonał się o tym 37 – latek mieszkający w gminie Oświęcim.  Mężczyzna jako podejrzany o znęcanie otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną.  W przypadku tej interwencji niezwykle ważna okazała się postawa świadka, dzięki któremu czyn domowego agresora został ujawniony.

W ubiegłą sobotę (17.07.2021)  tuż po 10, policjanci interweniowali w związku z awanturą domową w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Oświęcim. Pod wskazanym adresem policjanci zastali zgłaszającego, którym okazał się właściciel domu,  a który widząc obrażenia ciała u wynajmującej dom kobiety ustalił, że została ona uderzona przez nietrzeźwego, awanturującego się męża. Mundurowi  zatrzymali agresora, który trafił do  pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.  Mężczyzna miał w organizmie 2,1 promil alkoholu. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej uruchomili w rodzinie procedurę Niebieska Karta, dzięki której osoby pokrzywdzone otrzymają pomoc i wsparcie specjalistów Zespołu – Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Następnie sprawę przejęli policjanci Wydziału Kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali oni dowody świadczące, o tym że  37  – latek od kilku lat znęcał  się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz pięciorgiem dzieci.  W związku z powyższym akta wraz z wnioskiem o wydanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

W poniedziałek (19.07.br.) rano zatrzymany został doprowadzony przed oblicze prokuratora, który przedstawił podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Ponadto mając na względzie ochronę osób pokrzywdzonych  wydał wobec niego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną. Dodatkowo zgodnie z prokuratorskim postanowieniem 37 latek został objęty policyjnym dozorem.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił dom. Został poinformowany przez policjantów o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Na wyróżnienie oraz duże podziękowania należą się właścicielowi posesji. Mężczyzna będąc świadkiem przemocy domowej powiadomił Policję. Dzięki niemu przemoc została ujawniona, a sprawca znęcania już wkrótce przed Sądem odpowie za swój karygodny czyn.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy, w tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.   
   
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139.

Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: 
- telefon stacjonarny 33 476 01 03; - telefon komórkowy 510 374 573; - adres E-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

W każdej chwili sam  możesz zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebujesz do tego porady specjalisty zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii uzyskasz wiedzę w jaki sposób zmienić swoje postępowania wobec osób najbliższych.

Powrót na górę strony