Z życia garnizonu

Oświęcim. Powiatowe obchody Święta Policji 2024

26 lipca 2024 przed Oświęcimskim Centrum Kultury, odbył się uroczysty apel z okazji powiatowego Święta Policji. Podczas uroczystości uczczono 105. rocznicę powołania Policji Państwowej oraz 104. rocznicę utworzenia Posterunku Policji Państwowej w Oświęcimiu. Wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia i odznaczenia policjantom i pracownikom cywilnym.  Nie zabrakło podziękowań za służbę i pracę na rzecz społeczeństwa oraz gratulacji dla awansowanych i wyróżnionych.

Oświęcimskie Święto Policji swoją obecnością zaszczycili inspektor Paweł Krauz – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, w imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara - udział wzięła dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński, Wicestrarosta Teresa Jankowska, przedstawiciele lokalnych samorządów, dr Karol Ptaszkowski przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej oddział w Oświęcimiu wraz z synem Jarosławem Ptaszkowskim, przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, duchowieństwa, Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, placówek służby zdrowia, placówek  oświatowych, innych jednostek Policji, a także byli komendanci powiatowi, policjanci i pracownicy Policji oraz ich rodziny, a także wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Uroczystość poprowadził nadkomisarz Łukasz Piątek - Komendant Komisariatu Policji w Brzeszczach, natomiast dowódcą uroczystości był podkomisarz Mariusz Głuchowski Naczelnik Wydziału Sztab Policji. Apel rozpoczął się od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie przez dowódcę uroczystości.  Następnie wprowadzono poczty: flagowy i sztandarowy. W skład pocztu sztandarowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu weszli: dowódca pocztu – młodszy aspirant Sebastian Tobiasz, sztandarowy -  aspirant Jakub Drabczyk, asystujący - młodszy aspirant Mateusz Kowalówka. Poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu – aspirant sztabowy Artur Radwan, flagowy sierżant sztabowy Maksymilian Płużek asystujący – aspirant sztabowy Dawid Michalec. Podczas wciągania flagi na maszt odegrano hymn narodowy.

Wszystkich zebranych, policjantki, policjantów, pracowników Policji oraz przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu inspektor Robert Chowaniec. Komendant w swoim przemówieniu nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 105. rocznicy utworzenia Policji Państwowej podkreślając dumę z noszenia policyjnego munduru, pielęgnowania chlubnej tradycji i etosu służby policjanta. Przypomniał również, że tradycje Policji Państwowej w Oświęcimiu sięgają 1920 roku. To wtedy powstał tutaj pierwszy posterunek Policji,  który swoją siedzibę miał w oświęcimskim Ratuszu, gdzie dziś możemy oglądać odrestaurowane cele dla zatrzymanych. Przypomniał również sylwetkę pierwszego oświęcimskiego komendanta Policji Państwowej,  którym był Franciszek Suchanek. Zginął on w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Komendant podkreślił, że przez ostatni rok, tak jak w latach ubiegłych policjanci powiatu oświęcimskiego, z ogromnym zaangażowaniem dbali o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oraz przyjeżdżających do powiatu oświęcimskiego turystów. Podkreślił, że wielu policjantów z powiatu oświęcimskiego pełniło również służbę na granicy z Białorusią strzegąc bezpieczeństwa Polaków. Następnie Komendant  na ręce Starosty oświęcimskiego złożył podziękowania dla wszystkich samorządowców za wsparcie dotychczasowych inicjatyw Policji związanych z dbaniem o bezpieczeństwo ład i porządek publiczny. Na zakończenie przemówienia Komendant podziękował policjantom i pracownikom Policji za bardzo dobrą służbę i pracę, a także złożył gratulacje wszystkim wyróżnionym, odznaczonym i awansowanym, życząc im dalszych sukcesów w pracy zawodowej oraz szczęścia w życiu osobistym.

Następnie zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Oświęcimiu wręczyli odznaczenia i akty nominacji na wyższe stopnie służbowe, wyróżnienia oraz podziękowania.  Na wyższy stopień służbowy awansowanych zostało 50 funkcjonariuszy. Dwóch w korpusie oficerów, 18 w korpusie aspirantów, 23 w korpusie sierżantów oraz 7 w korpusie posterunkowych.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wraz z Komendantem Powiatowym Policji wręczyli również wyróżnienia pracownikom Policji za wzorową pracę, operatywność i profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych obowiązków, a także ich zaangażowanie  oraz kreatywność w realizacji codziennych zadań. W taki sposób wyróżnieni zostali: Jolanta Dawidziuk – sekretarka Komisariatu Policji w Brzeszczach,  Barbara Rodak z Zespołu Łączności  i Informatyki. Anna Wójtowicz z Zespołu Kadr i Dyscyplinarnego, Alina Waliczek z Zespołu Finansów i Zaopatrzenia oraz Krzysztof Michałek z Zespołu Finansów i Zaopatrzenia.

W tym roku Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński przyznał okolicznościowe statuetki  trzem policjantom, za wzorową służbę na rzecz mieszkańców powiatu oświęcimskiego, które otrzymali: starszy posterunkowy Tomasz Morek z Wydziału Ruchu Drogowego, starszy sierżant Arkadiusz Ryś z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oraz sierżant sztabowy Mateusz Wójcik – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Brzeszczach. Starosta wyróżnienia  wręczył wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie oraz Komendantem Powiatowym Policji  w Oświęcimiu.

Następnie postanowieniem  Prezydenta Rzeczypospolitej, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, medalem srebrnym za długoletnią służbę odznaczeni zostali: młodszy inspektor Paweł Ślęczkowski  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu, aspirant sztabowy Tadeusz Machniak Komendant Komisariatu Policji w Zatorze, aspirant sztabowy Tomasz Kajdas Dyżurny Wydziału Sztab Policji oświęcimskiej Komendy  oraz aspirant sztabowy Artur Kasperek Dyżurny w Komisariacie Policji w Kętach.

Podczas wojewódzkich  obchodów Święta Policji, które odbyły się w Krakowie, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor  Roman Kuster, w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych wręczył brązową odznakę „Zasłużony Policjant” młodszemu aspirantowi Pawłowi Mrozikowi asystentowi Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Komendy, która nadana została decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

Podziękowania za wieloletnie wsparcie oraz współpracę z oświęcimską Policją z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu oraz młodszego inspektora Pawła Ślęczkowskiego I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu odebrali  pan Jerzy Mieszczak, członek  Zarządu Powiatu Oświęcimskiego,  pan Jacek Stoch Dyrektor Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oraz nadkomisarz w stanie spoczynku Zbigniew Pszczeliński, który wiele lat przepracował w oświęcimskiej komendzie Policji, a także był Komendantem  Komisariatu Policji w Brzeszczach.

Po wręczeniu wyróżnień oraz nominacji głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Krakowie. Zwrócił się do oświęcimskich  policjantów i pracowników Policji składając życzenia w imieniu własnym,  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji. W swoim przemówieniu podziękował za sumiennie wykonywanie powierzonych obowiązków. Inspektor skierował również podziękowania do rodzin policjantów oraz  przedstawicieli samorządów oraz instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz duchowieństwa, które na co dzień wspierają działania Policji.


Następnie przemówienia wygłosili: Dyrektor Generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pani Lucyna Gajda oraz Starosta Oświęcimski pan Andrzej Skrzypiński, którzy docenili służbę policjantów na rzecz społeczeństwa, także złożyli gratulacje wszystkim wyróżnionym, odznaczonym i awansowanym.  

Uroczysty apel upamiętniający 105. rocznicę powołania Policji Państwowej, zakończył się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz złożeniem meldunku zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

W trakcie obchodów odbył się piknik profilaktyczny oraz stoisko ze słodyczami. Na policyjnym stoisku zorganizowanym przez oświęcimską Policję wspólnie z Oświęcimską Grupą Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu,  zaprezentowany został sprzęt i wyposażenie policjanta oraz radiowozy i motocykl. Policjanci przybliżali uczestnikom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa podczas wakacji. Przestrzegali przed różnego rodzaju cyberzagrożeniami, czy oszustwami internetowymi. Informowali o przepisach ruchu drogowego niezwykle ważnymi dla pieszych oraz kierowców. Opowiadali jak wygląda i na czym polega służba w różnych pionach Policji, zachęcając uczestników do wstąpienia do służby w Policji. Dzieci miały możliwość sprawdzenia jak wygląda radiowóz od  środka, a także mogły zobaczyć własne odciski palców i dowiedzieć się jak Policja wykorzystuje ślady daktyloskopijne do ścigania przestępców. Dzieci chętnie przymierzały akcesoria policyjne, a rodzice robili im pamiątkowe zdjęcia. Uczestnicy zapoznawali się również z historią Policji oraz umundurowaniem przedwojennych policjantów, które prezentowali na sobie przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu. Uczestnicy mogli również podziwiać prace plastyczne dzieci z gminy Oświęcim  wykonane na konkurs pt. Laurka dla policjanta na Święto Policji. Organizatorem konkurs była Szkoła Podstawowa w Harmężach  oraz Gmina Oświęcim. Na wystawie można było również zobaczyć makietę radiowozu policyjnego wykonanego przez dzieci ze Żłobka Miejskiego w Oświęcimiu

Swoje stoisko promujące ratownictwo wodne przygotowało Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Oświęcimiu. Na którym zaprezentowany został specjalistyczny sprzęt służący ratownikom wodnym w akacjach ratowniczych na wodach.

Z kolei stoisko promujące szkołę oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przygotował nauczyciel i uczennice Powiatowego Zespołu Numer 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Uczestnicy mogli się dowiedzieć w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy i jak wygląda sprzęt ratowników medycznych.

Za pomoc i wsparcie w organizacji powiatowego Święta Policji, podziękowania należą się przedstawicielom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Zarządowi Terenowemu w Oświęcimiu, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, Urzędu Miasta Oświęcim, dyrekcji i pracownikom Oświęcimskiego Centrum Kultury, Miejskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego, nauczycielowi i uczniom Powiatowego Zespołu Numer 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach, Szkole Podstawowej w Harmężach oraz przedstawicielom Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu.

  • Listy gratulacyjne z okazj święta Policji 2024

Powrót na górę strony