Z życia garnizonu

Oświęcim. Policjanci oddali hołd oraz dbali o bezpieczeństwo, podczas obchodów 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu 11 listopada 2023 w całym kraju obchodzono 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Oświęcimiu, główne uroczystości odbyły się na Placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uroczystości święta Odzyskania Niepodległości w Oświęcimiu rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Następnie w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy uczestnicy uroczystości w białoczerwonym korowodzie przeszli w kierunku Pomnika Niepodległości, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy  przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn polski.  Po hymnie oraz okolicznościowych przemówieniach,  delegacje władz samorządowych, organizacji, szkół, klas mundurowych, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego, złożyły wieńce i wiązanki w hołdzie poległym w  walce o niepodległość.

Policję reprezentował mł. insp. Paweł Ślęczkowski I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu oraz poczet sztandarowy: sierż. szt. Maksymilian Płużek – dowódca pocztu, mł. asp. Jakub Drabczyk – sztandarowy, mł. asp. Mateusz Kowalówka – asystujący. Zastępca Komendanta wraz z przedstawicielami Wojska Polskiego, Straży Pożarnej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, złożyli białoczerwone wiązanki oddając cześć poległym w walce o niepodległość.
W tym wyjątkowym dniu na terenie powiatu oświęcimskiego odbyło się wiele różnych imprez kulturalnych i sportowych o charakterze  patriotycznym.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz uczestników imprez kulturalnych i sportowych czuwało kilkudziesięciu policjantów oraz strażników miejskich z powiatu oświęcimskiego.

Powrót na górę strony