Oświęcim. Oddali hołd i dbali o bezpieczeństwo podczas obchodów 103. rocznicy odzyskania Niepodległości
11 listopada 2021 w całym kraju obchodzono 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Oświęcimiu główne uroczystości odbyły się na Placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Następnie uczestnicy w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które poprowadził oświęcimski chór Auxilium.
O godzinie 10 w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta Oświęcim.
Po mszy uczestnicy uroczystości w biało-czerwonym korowodzie przeszli w kierunku Pomnika Niepodległości, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn polski. Po hymnie oraz okolicznościowych przemówieniach, delegacje władz samorządowych, organizacji, szkół, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego, złożyło wieńce i wiązanki w hołdzie poległym w walce o niepodległość.
Policję reprezentował insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który wraz z przedstawicielem Wojska Polskiego oraz Straży Pożarnej złożyli biało-czerwony wieniec oddając cześć poległym w walce o niepodległość. W uroczystości wzięły udział również poczty sztandarowe: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnych, Straży Miejskiej oraz szkół.
W tym wyjątkowym dniu na terenie Oświęcimia odbyło się wiele różnych imprez kulturalnych i sportowych o charakterze patriotycznym. Między innymi Bieg Niepodległościowy pod nazwą „11 na 11 listopada” zorganizowany tradycyjnie przez oświęcimską Zadyszkę. Oświęcimianie mogli również zwiedzać Muzeum Ratusz i podziemne tunele pod wzgórzem zamkowym, a podczas pikniku wojskowego posilić się wojskową grochówką i obejrzeć sprzęt wojskowy z prywatnego muzeum militariów w Rajsku oraz jednostki Strzeleckiej 3013 Mysłowice im. gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego.
Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz uczestników imprez kulturalnych i sportowych czuwało kilkudziesięciu policjantów, strażników miejskich, strażaków, strażaków ochotników z oświęcimskiego WOPR oraz ratowników medycznych.