Oświęcim. Uroczystość Święta Policji 2021 z historią w tle
23 lipca 2021 roku, na dziedzińcu Muzeum Zamek w Oświęcimiu, odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Tegoroczne obchody upamiętniały również 102. rocznicę utworzenia Policji Państwowej oraz 101. rocznicę utworzenia Posterunku Policji Państwowej w Oświęcimiu.
Oświęcimskie Święto Policji swoją obecnością zaszczycili Wicestarosta Oświęcimski Paweł Kobielusz, Kapelan Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu ksiądz Mariusz Kiszczak, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu ppłk Zbigniew Pustułka, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu mł. bryg. Ryszard Dudek, Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu Wioletta Oleś oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Oświęcimiu Witold Janiga. Ponadto, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej pan Marcin Grabecki oraz asp. Krzysztof Teper Kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy. Z uwagi na epidemię, liczba zaproszonych gości została znacznie ograniczona.
Wszystkich zebranych, policjantki, policjantów, pracowników Policji oraz przybyłych gości powitali insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu oraz mł. insp. Urszula Martyniuk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu.
Komendant w swoim przemówieniu nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 102. rocznicy utworzenia Policji Państwowej podkreślając dumę z noszenia policyjnego munduru, pielęgnowania chlubnej tradycji i etosu służby policjanta. Przypomniał również, że tradycje Policji Państwowej w Oświęcimiu sięgają 1920 roku. To wtedy powstał tutaj pierwszy posterunek Policji, który swoją siedzibę miał w oświęcimskim Ratuszu, gdzie dziś możemy oglądać odrestaurowane cele dla zatrzymanych. Komendant przypomniał również jak tragiczne losy spotkały przedwojennych oświęcimskich policjantów, którzy zostali zamordowani przez NKWD lub zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, tak jak Franciszek Suchanek Komendant Posterunku Policji Policji, aresztowany przez Niemców w 1940 r. i wywieziony do obozu w Mauthausen, gdzie zginął. Prochy Komendanta zostały sprowadzone przez rodzinę i pochowane na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
Komendant podkreślił również, że ostatnie dwa lata, z uwagi na panującą epidemię COVID – 19, to bardzo ciężki okres dla społeczeństwa oraz wiele dodatkowych zadań dla Policji. Na ręce Wicestarosty Komendant złożył podziękowania dla wszystkich samorządowców za wsparcie dotychczasowych inicjatyw Policji związanych z dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oświęcimskiego.
Na zakończenie przemówienia podziękował policjantom i pracownikom Policji za bardzo dobrą służbę i pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Pogratulował także wszystkim wyróżnionym, odznaczonym i awansowanym, życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym.
Podczas uroczystości Komendant wraz z Wicestarostą wręczyli akty nominacji na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia.
Na stopień podinspektora mianowany został Maciej Gołuchowski Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Kętach. Z kolei na stopień nadkomisarza Policji nominację otrzymał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Grzegorz Żmudka. Na stopień komisarza mianowany został jeden policjant Wydziału Kryminalnego. Na stopień aspiranta sztabowego mianowanych zostało 9 policjantów. Na stopień starszego aspiranta mianowanych zostało 8 policjantów. Na stopień aspiranta mianowanych zostało 3 policjantów. Na stopień młodszego aspiranta mianowanych zostało 5 policjantów, na stopień sierżanta sztabowego mianowanych zostało 10 policjantów, na stopień starszego sierżanta mianowanych zostało 7 policjantów, na stopień sierżanta mianowanych zostało 11 policjantów, na stopień starszego posterunkowego mianowanych zostało 3 policjantów.
Następnie Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu wręczył wyróżnienia pracownikom Policji za wzorową pracę, operatywność i profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych im obowiązków, a także ich zaangażowanie oraz kreatywność w realizacji codziennych zadań. W taki sposób wyróżniona została pani Aneta Momot specjalista Zespołu Kadr i Dyscyplinarnego, Magdalena Samel - Saternus specjalista Wydziału Łączności i Informatyki, Ewa Kunecka inspektor Wydziału Kryminalnego oraz Stanisława Motyka – sekretarka w Komisariacie Policji w Chełmku.
Ponadto za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i pełen profesjonalizm w działaniu, dyspozycyjność oraz poczucie odpowiedzialności wyróżnieni zostali policjanci asp. szt. Grzegorz Czardyban Kierownik Referatu Dochodzeniowo – Śledczego oraz asp. szt. Tomasz Golonka Asystent jednoosobowego stanowiska ds. wykroczeń i organizacji służby z Komisariatu Policji w Chełmku. W podziękowaniu za wieloletnią współpracę podziękowania otrzymał również Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Oświęcimiu podinsp. w stanie spoczynku pan Witold Janiga.
Po wręczeniu wyróżnień oraz nominacji na wyższe stopnie służbowe głos zabrał Wicestarosta Paweł Kobielusz. W swoim przemówieniu podziękował policjantom i pracownikom Policji za wieloletnią współpracę na rzecz mieszkańców powiatu oświęcimskiego oraz zaangażowanie i wszystkie działania realizowane na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego.
Kapelan oświęcimskiej Policji - ksiądz Mariusz Kiszczak, złożył policjantom serdeczne podziękowania za wyjątkową służbę na rzecz społeczeństwa oraz życzenia z okazji obchodzonego Święta Policji.
W tym wyjątkowym dniu w Muzeum Zamek zaprezentowano również wystawę ukazującą historię Policji oraz współczesne zadania Policji, którą mogli obejrzeć turyści zwiedzający Muzeum. Mieszkańcy Oświęcimia mogli również zobaczyć mundury przedwojennych policjantów, w których w patrol po uliczkach oświęcimskiej Starówki udali się przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu.