Oświęcim. Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy
Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji z rąk świadka przejęli nietrzeźwego kierowcę. 65 – letni mieszkaniec Oświęcimia wsiadł za kierownicę samochodu mając w organizmie 2,8 promila alkoholu.
W sobotę (22.03.2025) o 10.30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego kierowcy na ulicy Grobelnej w Oświęcimiu. Na miejsce niezwłocznie został wysłany policyjny patrol. Funkcjonariusze przejęli nietrzeźwego z rąk świadka. Z informacji przekazanych przez niego dowiedzieli się, że kiedy jechał za mazdą zauważył, że kierowca nie trzyma prostego toru jazdy. Zaczął trąbić klaksonem, więc mazda zjechała na pobocze. Wtedy podbiegł do pojazdu po czym wyczuwając od kierowcy woń alkoholu zabrał mu kluczyki i zadzwonił pod numer alarmowy 112.
Badanie stanu trzeźwości 65 – latka wykazało 2,8 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, a także zarekwirowali samochód na poczet przyszłej kary.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna. Przypominamy również, że kierowca, którego badanie stanu trzeźwości wykaże, co najmniej 1,5 promila alkoholu, musi się liczyć z utratą samochodu lub jego równowartości.
Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie
Na wyróżnienie i szczególne podziękowania zasługuje pan Mariusz z gminy Oświęcim. Widząc zagrożenie ze strony nietrzeźwego kierowcy natychmiast uniemożliwił mu dalszą jazdę.
Widzisz przestępstwo? Reaguj.
Nieracjonalne zachowanie kierowcy na drodze czy na parkingu zawsze powinno wzbudzić uwagę osób postronnych. W takich przypadkach wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Podczas dokonywania zgłoszenia należy podać operatorowi miejscowość, ulicę, kierunek jazdy, a także markę i kolor pojazdu oraz w razie możliwości także numer rejestracyjny. Podejmując decyzję o ujęciu sprawcy przestępstwa należy mieć na względzie własne bezpieczeństwo.