Wzorowy obywatel. Wzorowa reakcja.

Zator. Wsiadł za kierownicę mając 3,4 promila alkoholu. Wzorowa reakcja świadków.

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze, z rąk mieszkańców gminy Zator,  przejęli nietrzeźwego kierowcę. 23 – latek wsiadł za kierownicę samochodu mając w organizmie 3,4 promila alkoholu. Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze uruchomili procedurę przepadku równowartości pojazdu.

Do zdarzenia doszło w piątek (22.03.2024) na ulicy Jana Pawła II w Zatorze.  Tuż przed godziną 16, operator numeru alarmowego 112, został powiadomiony o pijanym kierowcy samochodu marki Kia. Z relacji zgłaszających wynikało, że dostrzegli pojazd który jechał slalomem. Zgłaszający podejrzewając, że kierowca może być pijany, dokonali jego ujęcia.  Na miejsce natychmiast pojechał jeden z policyjnych patroli. Funkcjonariusze przejęli nietrzeźwego z rąk świadków. Okazało się, że kierowcą był 23 – latek z gminy Zator. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 3,4 promila alkoholu. Mężczyzna trafił do komisariatu Policji. Zgodnie z nowymi przepisami uruchomili również procedurę przepadku równowartości pojazdu z uwagi, że mężczyzna nie był właścicielem pojazdu, którego wartość oszacowano na minimum 15 tysięcy złotych.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto kierowca, którego badanie stanu trzeźwości wykaże, co najmniej 1,5 promila alkoholu, musi liczyć się z utratą samochodu.

Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie
Szczególne podziękowania za szybką reakcję na niespodziewane zdarzenie, należą się trzem mieszkańcom gminy Zator.  Dostrzegli, a następnie ujęli nietrzeźwego kierowcę. Wykazali się odwagą oraz troską o innych uczestników ruchu drogowego.


Konfiskata pojazdów mechanicznych nietrzeźwym kierowcom

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie, Sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
•    zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
•    sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
•    nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Powrót na górę strony