Współpraca z samorządami lokalnymi, instytucjami i stowarzyszeniami

Oświęcim. Wspólnie dla bezpieczeństwa na drogach. Urząd Miasta przekazał Policji kolejne podręczne alkomaty.

W piątek (30.06.2023) Wiceprezydent Miasta Oświęcim Krzysztof Kania oraz pani Irena Wojtaszczyk z Urzędu Miasta Oświęcim, na ręce inspektora Roberta Chowańca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu, podinspektora Pawła Ślęczkowskiego I  Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu oraz młodszego aspiranta Pawła Mrozika profilaktyka oświęcimskiej drogówki, uroczyście przekazali pięć nowoczesnych urządzeń  AlcoBlow,  służących do kontroli stanu trzeźwości kierowców. Sprzęt został zakupiony z funduszu Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym Miasta Oświęcim.

Podczas spotkania Wiceprezydent przekazał, że bezpieczeństwo mieszkańców  oraz turystów odwiedzjących Oświęcim jest sprawą niezwykle ważną. Wyraził również nadzieję, że kolejne alkomaty w rękach policjantów przyczynią się do utrzymania bezpieczeństwa w ruchu drogowym na wysokim poziomie poprzez skuteczne eliminowanie drogowych przestępców zagrażających innym uczestnikom ruchu drogowego.
Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu dziękując za sprzęt podkreślił, że pięć dodatkowych urządzeń będzie regularnie wykorzystywanych w codziennej służbie na drogach. Przekazał, że od początku tego roku na terenie powiatu oświęcimskiego policjanci przeprowadzili już blisko 24,5 tysiąca badań stanu trzeźwości w wyniku czego zatrzymano już stu kierowców i rowerzystów, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.
Urząd Miasta Oświęcim od 2019 roku przekazał Policji łącznie 14 takich urządzeń.
Nowoczesne podręczne alkomaty, to urządzenia do szybkiej weryfikacji stanu trzeźwości kierowców

AlcoBlow to urządzenie szybkie i proste w obsłudze. Jest alkomatem z sensorem elektrochemicznym do sprawdzania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Służy do wstępnych badań dużej liczby kierującej w stosunkowo krótkim czasie. Sprawdzenie trzeźwości przeprowadza się bezkontaktowo - nie ma konieczności używania ustnika. Wystarczy przez około 5 sekund dmuchać w kierunku czujnika urządzenia z odległości kilku centymetrów. Wynik pomiaru wyświetlany jest na diodowym trójkolorowym wskaźniku. Kolor zielony wskazuje na zawartość alkoholu od 0 do 0,04 mg/l, żółty - 0,05-0,09 mg/l, czerwony - zawartość alkoholu przekraczająca 0,1 mg/l.

Powrót na górę strony