Oświęcim. Podsumowanie działań Policji w 2024 roku na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego
10 lutego 2025 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się Narada Roczna, podsumowująca służbę Policji powiatu oświęcimskiego w 2024 roku na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Podczas narady przedstawiono również priorytety do realizacji w 2025 roku.
W naradzie wziął udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, insp. Paweł Krauz, pan Andrzej Skrzypiński Starosta Powiatu Oświęcimskiego, pani Teresa Jankowska Wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego, przedstawiciele wszystkich samorządów lokalnych, przedstawiciele Wojska i Straży Pożarnej,
przedstawiciele kierownictwa oświęcimskiej komendy Policji, komisariatów Policji, a także pracownicy cywilni i policjanci.
Naradę rozpoczął inspektor Piotr Dziekanowski pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. Komendant przypomniał, że w 2024 roku priorytetowym zadaniem dla oświęcimskiej Policji było ograniczanie przestępczości, szybka, a za razem skuteczna reakcja na przestępstwa i wykroczenia, a także realizacja zadań w ramach programów: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, „Dzielnicowy Bliżej Nas”, „Moja Komenda”, realizacja programów profilaktycznych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz seniorów, a także realizacja prewencyjnego programu powiatowego, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jak stwierdził Komendant,
z przeprowadzonej analizy stanu bezpieczeństwa wynika, że założenia zostały zrealizowane dzięki bardzo dobrej pracy policjantów oraz pracowników Policji przy jednoczesnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, samorządów lokalnych oraz samego społeczeństwa. Następnie Komendant osiągnięte wyniki przedstawił na prezentacji multimedialnej poświęconej funkcjonowaniu Policji powiatu oświęcimskiego, a także działaniom i efektom osiągniętym przez policjantów pionu prewencji i ruchu drogowego.
Działania policjantów pionu Prewencji na rzecz bezpieczeństwa
Podczas służby w 2024 roku policjanci Prewencji na terenie całego powiatu oświęcimskiego przeprowadzili 16868 interwencji: policjanci z oświęcimskiej komendy Policji przeprowadzili 7964 interwencji; policjanci komisariatu Policji w Brzeszczach przeprowadzili 3141 interwencji; policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku przeprowadzili 1871 interwencji; policjanci z Komisariatu Policji w Kętach przeprowadzili 2294 interwencji; policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze przeprowadzili 1598 interwencji; Interwencji przeprowadzonych w miejscach publicznych było 14587, z kolei interwencji domowych przeprowadzili 2281. Policjanci zatrzymali 384 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa lub w bezpośrednim pościgu. W pomieszczeniach dla zatrzymanych osadzili 370 osób. 286 osób osadzili w izbach wytrzeźwień.
Zatrzymali 270 osób poszukiwanych ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Ujawnili 11002 wykroczenia porządkowych.
W ramach przeciwdziałania przemocy domowej sporządzono 177 Niebieskich Kart, zatrzymali 56 sprawców przemocy, wydano 23 policyjne nakazy opuszczenia miejsca zamieszkania. Opieką objęto 324 osoby pokrzywdzone przemocą, natomiast nadzorem objęto 182 sprawców przemocy.
Dzielnicowi realizując program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, odbyli 927 spotkań z mieszkańcami podległych dzielnic, podczas których służyli radą i pomocą w rozwiązaniu różnych trudnych problemów. Natomiast policyjni profilaktycy przeprowadzili 529 prelekcji dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Ponadto, aby uzyskać informacje dotyczące poczucia bezpieczeństwa oraz zdiagnozować lokalne problemy mieszkańców, policjanci zorganizowali trzy debaty społeczne. Podczas tego rodzaju spotkań funkcjonariusze przekazali mieszkańcom informacje dotyczące realizowanych przez Policję działań na rzecz bezpieczeństwa, a także wspólnie z mieszkańcami omawiali propozycje rozwiązań.
Policjanci Prewencji dbali o bezpieczeństwo podczas kilkudziesięciu uroczystości, imprez masowych, kulturalnych i sportowych. Dzięki intensywnej pracy policjantów oraz współpracujących z nimi służb, uczestnicy uroczystości jak i imprez sportowych, czy kulturalnych mieli zapewnione bezpieczeństwo na wysokim poziomie.
Zdarzenia drogowe na terenie powiatu oświęcimskiego w 2024 roku oraz działania służb pionu ruchu drogowego na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wypadki drogowe
W 2024 roku na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do 107 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 118 zostało rannych. Z kolei w 2023 roku na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do 82 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 86 zostało rannych. Jak widać przy 44% wzroście wypadków drogowych, o połowę spadła liczba osób, które poniosły śmierć. Cztery wypadki śmiertelne do których doszło w 2024 roku, miały miejsce na terenie gmin: Oświęcim, Kęty, Przeciszów oraz Osiek. W wypadkach tych zginęło: dwóch rowerzystów, jeden kierujący motocyklista, jeden pieszy. Należy pamiętać, że każdy wypadek śmierci na drodze, to dramat dla wielu osób. Do największej liczby wypadków drogowych tj. 33 doszło w Oświęcimiu. W zdarzeniach tych rannych zostało 38 osób. Na terenie Kęt doszło do 17 wypadków drogowych, w których obrażeń ciała doznało 16 osób.
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych
- wymuszenie pierwszeństwa przejazdu 33 wypadki,
- najechanie na tył pojazdu 15 wypadków
- nie dostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego 18 wypadków,
Kolizje drogowe
W 2024 roku na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do 1305 kolizji drogowych. W 2023 roku tego rodzaju zdarzeń odnotowano 1157. Do największej liczby kolizji drogowych w 2024 roku doszło na terenie Oświęcimia 476 zdarzeń, następnie, w gminie Kęty, doszło do 220 kolizji. Najmniej kolizji drogowych odnotowano na terenie gminy Polanka Wielka 18 zdarzeń.
Najczęstszymi przyczynami kolizji drogowych były:
- najechanie na tył pojazdu 245 kolizji,
- wymuszenie pierwszeństwa przejazdu 183 kolizje,
- nieprawidłowe cofanie 161 kolizji,
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 138 kolizji.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, a także policjanci pionu Prewencji każdego dnia realnie wpływali na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu oświęcimskiego. W roku 2024 podczas służby oraz różnego rodzaju akcji i działań przeprowadzili ponad 78 tysięcy badań stanu trzeźwości. W ten sposób wyeliminowali kolejną dużą grupę 407 kierujących będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków /kierowców samochodów i kierowców jednośladów). W tej grupie 57 kierowców stanowili kierowcy będący pod wpływem narkotyków. W 2024 roku doszło również, do kilkunastu przypadków ujęcia nietrzeźwego kierowcy przez obywatela, więc kolejny raz za taką postawę bardzo dziękujemy.
Policjanci podczas służby ujawnili ponad 16 tysięcy wykroczeń popełnionych przez użytkowników ruchu drogowego. Ponadto policjanci przeprowadzili kilkaset akcji, działań prewencyjnych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Współpraca Policji ze społeczeństwem w zakresie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa /KMZB/
W 2024 roku za pośrednictwem internetowego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu oświęcimskiego dokonali 2578 zgłoszeń (w 2023 – 2512), z których aż 799 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych. Najczęściej mieszkańcy powiatu zgłaszali problemy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości 988 przypadków, nieprawidłowego parkowania pojazdów 568 przypadki, niewłaściwą infrastrukturę drogową 268 przypadków, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych 203 zgłoszenia.
Jak widać z powyższych danych współpraca mieszkańców powiatu oświęcimskiego z Policją, przynosi wymierne efekty w zakresie reagowania na zagrożenia oraz dbania o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.
Na zakończenie insp. Piotr Dziekanowski podziękował policjantom i pracownikom Policji za włożony trud i zaangażowanie w realizację zadań na rzecz społeczeństwa. Nadmienił także, że osiągnięcie tak dobrych efektów wskazuje również na dobrą współpracę ze społeczeństwem. Komendant podkreślił także bardzo dobrą współpracę z władzami lokalnymi, które czując się współodpowiedzialne za utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców w 2024 roku przekazały 326 tysięcy złotych na zakup nowych radiowozów, dofinansowały bieżące remonty, wyposażenie w sprzęt i materiały jednostek Policji, co przełożyło się na lepsze warunki służby policjantów oraz lepsze warunki przyjęć mieszkańców w jednostkach Policji. Komendant zapewnił, że w roku 2025 policjanci w dalszym ciągu będą konsekwentnie realizować priorytety wyznaczone zarówno przez Komendanta Głównego Policji jak i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, w ramach których podejmowane będą działania operacyjne, prewencyjne, kontrolne, a także profilaktyczne, mające realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu oświęcimskiego oraz gości odwiedzjących nasz powiat.
Pracę oraz osiągnięte wyniki przez policjantów pionu kryminalnego przedstawił I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu mł. insp. Paweł Ślęczkowski.
Działania pionu kryminalnego
Policjanci pionu kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji oraz komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze w 2024 roku wszczęli 2149 postępowań w związku z popełnieniem przestępstwa, było to o 162 postępowania więcej w porównaniu z rokiem 2023, w którym policjanci wszczęli 1987 spraw.
Na terenie powiatu oświęcimskiego w 2024 roku doszło do 534 przestępstw gospodarczych tj. o 69 czynów więcej w porównaniu z 2023 rokiem (465). W tej kategorii największą grupę stanowiły różnego rodzaju oszustwa i wyłudzenia dokonane za pośrednictwem Internetu.
W 2024 odnotowano 221 przestępstw kradzieży cudzej rzeczy, co stanowi 83 przypadki mniej niż rok wcześniej (304). Wykrywalność w tej kategorii wynosiła 47 %, co wskazuje, że co drugi sprawca kradzieży został wykryty. Odnotowano 63 przypadki kradzieży z włamaniem dokonane w 2024. W tej kategorii nastąpił spadek liczby przestępstw o 4 czyny. Wykrywalność sprawców tych czynów była na poziomie 66 %. Spadek o 5 czynów nastąpił w kategorii uszkodzenie rzeczy, których odnotowano 101, natomiast w 2023 było ich 106.
Na uwagę zasługuje fakt, że ogólna wykrywalność sprawców przestępstw kształtuje się na poziomie 78,4%, co oznacza, że ponad ¾ spraw kończy się ustaleniem sprawcy i skierowaniem przeciwko niemu aktu oskarżenia. Świadczy to o dużym zaangażowaniu i profesjonalizmie policjantów podczas czynności dochodzeniowo – śledczych.
Zwalczanie przestępczości narkotykowej
Policjanci powiatu oświęcimskiego wykazują się dużą skutecznością w zwalczaniu przestępstw narkotykowych. Eliminując dealerów narkotykowych, zabezpieczają środki odurzające, które nie trafią już do obrotu. W 2024 roku funkcjonariusze pracowali nad 69 sprawami, w efekcie których postawili 513 zarzutów o przestępstwa z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczyli ponad 12 kg narkotyków, w tym głównie marihuanę
i amfetaminę.
Policjanci wykazali się również wysoką skutecznością w zakresie odzyskiwania mienia. W trakcie prowadzonych postępowań odzyskali mienie pochodzące z przestępstwa o wartości blisko pół miliona złotych. Ponadto dążąc do zabezpieczenia późniejszych roszczeń osób poszkodowanych, policjanci współpracując z Prokuraturą zabezpieczyli majątek podejrzanych wart ponad dwa miliony złotych.
Podkreślić należy również niezwykle efektywną pracę policjantów w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, w tym przede wszystkim skierowanej na zwalczanie przestępczości dotyczącej oszustw internetowych, akcyzowych oraz hazardowych, których liczba ciągle wzrasta. Wykrywalność w tej kategorii wyniosła blisko 69,4%.
Podziękowania od Starosty Oświęcimskiego
Po przedstawieniu przez kierownictwo oświęcimskiej Policji wyników osiągniętych w 2024 roku, głos zabrał Starosta Oświęcimski. Podziękował za bardzo dobrą współpracę, doceniając zaangażowanie policjantów i pracowników Policji w realizację przedsięwzięć mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Starosta zapewnił o wsparciu zarówno władz powiatowych jak i samorządów lokalnych, w zakresie realizacji inicjatyw mających wpływ na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego w powiecie, bezpieczeństwa mieszkańców, a także turystów odwiedzjących powiat oświęcimski.
Podziękowania od Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie
Na zakończenie narady głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji. Insp. Paweł Krauz odniósł się do kwestii kadrowych i promocji zawodu policjanta, a także omówił aktualne zmiany w przepisach dotyczących przyjęcia do służby oraz znaczenia projektu nowych regulacji MSWiA. Podkreślił również wysoką jakość pracy oświęcimskiej jednostki Policji, dziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom za ich duże zaangażowanie w czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów. Szczególne słowa podziękowania skierował do przedstawicieli samorządów lokalnych, za ogromne wsparcie oświęcimskiej jednostki w 2024 roku, dzięki któremu w znacznej mierze poprawiły się warunki służby funkcjonariuszy oraz warunki przyjęcia mieszkańców, niejednokrotnie odwiedzających jednostki Policji w trudnych życiowych sytuacjach.
Podsumowanie
Dobre wyniki nie zwalniają jednak z kontynuowania wytężonej służby i pracy, więc policjanci i pracownicy Policji z dużym zaangażowaniem podejmują kolejne działania mające na celu zwalczanie przestępczości, a przez to utrzymanie bezpieczeństwa na wysokim poziomie.