Historia, etos i tradycja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Niezwykła wystawa w oświęcimskim Ratuszu z okazji 95. lecia powołania Policji Kobiecej oraz 100. rocznicy utworzenia posterunku Policji Państwowej w Oświęcimiu.

Komenda Główna Policji – Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji z okazji 95. rocznicy powołania Policji Kobiecej przygotowała wystawę poświęconą historii początku służby kobiet w formacjach bezpieczeństwa w okresie II Rzeczypospolitej. Jej niezwykłą odsłonę, poszerzoną o historię powstania pierwszego posterunku Policji Państwowej w Oświęcimiu, przygotowali pracownicy Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Można ją było podziwiać w oświęcimskim Ratuszu, gdzie w 1920 roku, czyli dokładnie 100 lat temu powstał pierwszy posterunek Policji Państwowej na ziemi oświęcimskiej.

Wystawa ma wymiar symboliczny – odwołuje się do wydarzeń, postaci, ale też pojęć i symboli, nierozerwalnie związanych z historią powstania i rozwoju Policji Kobiecej w Polsce w latach 1925-1939 charakteryzując ten proces w sposób szczególnie pełny i wyrazisty. Poszczególne elementy wystawy odwołują się do genezy utworzenia Policji Kobiecej w Polsce, do problematyki jej powstania i kilkunastu lat jej funkcjonowania w strukturach policji Państwowej. Informują odbiorców o głównych zadaniach tej służby a mianowicie o walce z prostytucją oraz wszystkimi przestępstwami z niej wynikającymi, o zwalczaniu przestępczości przeciwko kobietom i dzieciom oraz przeciwdziałaniu wzrostowi przestępstw popełnianych przez kobiety i dzieci. Spośród wszystkich obowiązków i zadań, to właśnie te obszary były najbardziej odpowiednie dla Policji kobiecej, gdyż dawały możliwość wprowadzenia i rozwoju działań profilaktycznych, humanitarnych oraz socjalnych w największym stopniu.

Z okazji obchodzonego w tym roku 100. lecia utworzenia posterunku Policji Państwowej w Oświęcimiu, wystawa została uzupełniona o historię powstania oświęcimskiej  Policji, która swoją pierwszą siedzibę miała w Ratuszu. Wystawę wzbogaciła również prezentacja replik oraz oryginalnych mundurów przedwojennych policjantek i policjantów. Mundury udostępnili przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu.


 

 

Powrót na górę strony