Bohaterowie w niebieskich mundurach

Chełmek. „Nawet z narażeniem życia…” odważny policjant wypełnił słowa policyjnej przysięgi, ratując rodzinę z zadymionego bloku

Policjant Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Chełmku starszy sierżant Ivo Kopijasz, wykazał się dużą odwagą oraz niezwykłą sprawnością podczas akcji ratunkowej, związanej z pożarem mieszkania w bloku. Policjant do mieszkania czteroosobowej rodziny wspiął się po balkonach. Ostrzegł rodzinę, pomógł w ewakuacji na balkon i wspierał ich do końca działań.  

W nocy z czwartku na piątek (2/3.11.2023) o godzinie 23.30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru jednego z mieszkań w Chełmku. Najszybciej na miejsce dotarł policyjny patrol w składzie sierż. szt. Michał Korczyk oraz st. sierż. Ivo Kopijasz. Policjanci zakręcili zawór z gazem, a następnie pomimo zadymienia wbiegli do klatki schodowej nakazując mieszkańcom opuszczenie bloku.  W związku z coraz większym zadymieniem kolejnym mieszkańcom nakazali otwarcie okien i wyjście na balkony.
Kiedy funkcjonariusze byli już na zewnątrz, w rozmowie z mieszkańcami, którym udało się opuścić budynek, ustalili, że nie ma jeszcze rodziny z dwójką małych dzieci, mieszkającej na drugim piętrze bloku, bezpośrednio nad palącym się mieszkaniem. Podejrzewając, że osoby te mogą spać i nie wiedzieć o zagrożeniu lub uległy zatruciu dymem, st. sierż. Ivo Kopijasz na drugie piętro budynku wspiął się po balkonach. Następnie zaczął uderzać ręką w okno mieszkania krzycząc, że doszło do pożaru. Okazało się, że rodzina spała. Właściciel mieszkania otworzył okno, wtedy policjant polecił, aby wszyscy wyszli na balkon. Po chwili na balkonie znalazło się małżeństwo wraz z dwójką dzieci: trzyletnią dziewczynką oraz dwutygodniowym noworodkiem. Następnie funkcjonariusz razem z mężczyzną ponownie weszli do mieszkania. Aby ograniczyć przedostawanie się dymu drzwi wejściowe uszczelnili mokrymi ręcznikami, a także otworzyli okna. Ponadto pospiesznie spakowali najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci, po czym razem wyszli na balkon. Policjant uspokajał rodzinę zapewniając, że już za moment zostaną bezpiecznie ewakuowani na zewnątrz budynku przez strażaków.

Strażacy ugasili pożar mieszkania, pomogli mieszkańcom opuścić blok, a następnie oddymili budynek. Po około dwóch godzinach prawie wszyscy mieszkańcy wrócili do swoich mieszkań. Do mieszkania nie wrócił mężczyzna, którego mieszkanie uległo spaleniu. Był on jednak osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Tychach, więc noc spędził pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W sobotę rano został osadzony w jednym z aresztów śledczych, gdzie spędzi najbliższe 50 dni za wykroczenia porządkowe.

Starszy sierżant Ivo Kopijasz tuż po akcji ratunkowej trafił do szpitala, gdzie stwierdzono u niego podtrucie się dymem. Policjant wykazał się bohaterską postawą. Dla niego była, to jednak naturalna reakcja w sytuacji, gdy mieszkańcy potrzebowali jego pomocy.
Ivo Kopijasz w Policji służy od sześciu lat. Jest również policyjnym ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na swoim koncie ma już kilka interwencji ratujących ludzkie życie. W styczniu 2020 roku wspólnie z innym policjantem wyniósł mężczyznę z palącego się mieszkania. W sierpniu 2022 roku wspólnie z policjantem z patrolu wyprowadził dwóch mężczyzn z zadymionego domu. W czerwcu 2023 roku udzielił pierwszej pomocy kierowcy poważnie rannemu w wypadku drogowym.
W lutym 2023 roku st. sierż. Ivo Kopijasz został wyróżniony przez  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, medalem imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenie przyznawane jest policjantom, którzy zarówno w służbie, jak i poza nią wykazali się bohaterstwem w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia.

Powrót na górę strony