Powiat oświęcimski. Kolejne interwencje wobec osób nietrzeźwych
Policjanci obserwują pogłębiające się zjawisko nadużywania alkoholu przez osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Podczas długiego majowego weekendu podjęli kilkadziesiąt interwencji wobec osób będących pod wpływem alkoholu, natomiast wczoraj (06.05.2025) wieczorem, w zaledwie trzy godziny interweniowali wobec trzech kolejnych nietrzeźwych, którzy stracili kontrolę nad swoim zachowaniem, zakłócając ład i porządek w miejscach publicznych.
Tuż po godzinie 19 policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze interweniowali w Przeciszowie na ulicy Podlesie, gdzie jeden z mieszkańców powiadomił o nietrzeźwym mężczyźnie, który wywrócił się w pobliżu sklepu. Okazało się, że jest to 47 – letni mieszkaniec Przeciszowa. Mężczyzna w trakcie udzielania mu pomocy używał słów wulgarnych, w związku z powyższym policjanci nałożyli na niego mandat karny. Następnie przewieźli go do miejsca zamieszkania, gdzie oddali pod opiekę rodziny.
Tuż przed godziną 20 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zostali wezwani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie nietrzeźwy 41 – letni mieszaniec Oświęcimia swoim zachowaniem zakłócał pracę personelu medycznego. Policjanci przejęli agresora, w którego organizmie znajdowało się ponad trzy promile alkoholu. Mężczyzna został umieszczony w Izbie Wytrzeźwień.
O godzinie 22 policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach podjęli interwencję wobec nietrzeźwego 44 – letniego mieszkańca Brzeszcz. Mężczyzna siedząc na ławce spożywał alkohol, zaśmiecał chodnik, a także używał słów wulgarnych wobec osób, które zwracały mu uwagę. Za popełnione wykroczenia policjanci nażyli na niego mandat karny, a następnie w celu wytrzeźwienia osadzili w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.
Policjanci przestrzegają przed nadużywaniem alkoholu.
Policyjne interwencje dla osób nietrzeźwych zakończyły się mandatami lub wnioskami o ukaranie do Sądu. Policjanci przypominają osoba nadużywająca alkoholu często zachowuje się nieobliczalnie, może mieć skłonność do łamania prawa, w tym reagowania agresywnie wobec innych osób. Ponadto osoby nadużywające alkoholu są narażone na ryzyko wystąpienia chorób psychicznych w przyszłości. Nadużywanie alkoholu wywołuje poważne zmiany w funkcjonowaniu mózgu, co może prowadzić do stanów lękowych, depresji, psychoz, a także innych zaburzeń psychicznych.
Leczenie alkoholizmu, można podjąć w ośrodkach zamkniętych jak i ambulatoryjnych.
Osoby borykające się z problemem alkoholowym oraz ich bliscy powinni szukać wsparcia w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Wczesna interwencja może zapobiec przejściu do bardziej zaawansowanych etapów uzależnienia i pomóc w powrocie do zdrowego trybu życia. Utrzymanie abstynencji przyniesie znaczące korzyści w walce z nałogiem i poprawi jakość życia całej rodziny.
Leczenie w ośrodkach zamkniętych, gdzie pacjent przebywa przez dłuższy czas, jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod. Poradnie odwykowe oferują również leczenie ambulatoryjne, które może być odpowiednie dla osób nie wymagających intensywnego, całodobowego wsparcia. W większości przypadków leczenie rozpoczyna się od detoksykacji, która pozwala na usunięcie toksyn z organizmu i przygotowuje pacjenta do dalszych etapów terapii. Ważnym elementem leczenia alkoholizmu jest również psychoterapia, która pozwala pacjentowi zrozumieć przyczyny uzależnienia i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z problemem.
Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Rodzinom borykającym się z osobami uzależnionymi od alkoholu przypominamy, że przy każdym urzędzie miasta czy gminy, działa Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do jej zadań należy podejmowanie działań, w celu zobowiązania osób uzależnionych do podjęcia leczenia odwykowego.