Aktualności

Kęty. Kierowca osobówki wyłamał rogatki na przejeździe kolejowym, aby uniknąć zderzenia z pociągiem.

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach ukarali mandatem i punktami karnymi 33 – letniego mieszkańca województwa mazowieckiego. Mężczyzna samochodem osobowym wjechał na przejazd kolejowy w chwili gdy włączone było czerwone światło. Chcąc wydostać się z torowiska, po którym jechał już pociąg, wyłamał zaporę.

W piątek (25.04.2025) tuż przed godziną 20 policjanci interweniowali na przejeździe kolejowym w Kętach na ulicy Żeromskiego, gdzie doszło do uszkodzenia rogatek na przejeździe kolejowym.

W trakcie czynności mundurowi ustalili, że sprawcą uszkodzenia był 33 – latek kierujący samochodem marki Skoda. Mężczyzna wjechał na przejazd przy włączonym czerwonym świetle, po czym znalazł się na torowisku pomiędzy dwoma zamkniętymi zaporami. Widząc zbliżający się pociąg  natychmiast wyłamał jedną z nich, wydostając się z przejazdu.

Za zlekceważenie zagrożenia i wjazd na przejazd pomimo włączonego czerwonego światła policjanci nałożyli na kierowcę 2000 złotych mandatu i 15 punktów karnych. Mężczyzna poniesie również koszty związane z naprawą uszkodzonych rogatek.

Policjanci apelują o szczególną uwagę przed wjazdem na przejazd kolejowy  

Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o uwagę i koncentrację przed przejazdem kolejowym.

Jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy „STOP”, bezwzględnie należy się zatrzymać, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg;
Dojeżdżając do przejazdu, należy poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu przed torami kolejowymi;

Na przejazdach kolejowych należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności (noc, mgła, opady);

Kiedy pół zapory są zamknięte nigdy nie należy ich omijać.

Konsekwencje karne.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, który narusza zakaz objeżdżania opuszczonych zapór lub pół zapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, oraz wejścia lub wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych; wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; uczestnik ruchu drogowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2000 złotych. W przypadku gdy sprawa trafi do Sądu z wnioskiem o ukaranie maksymalna kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

 

 

Film KWP_Krakow__film_Bezpieczenstwo_na_przejezdzie_kolejowym.mp4

Pobierz plik KWP_Krakow__film_Bezpieczenstwo_na_przejezdzie_kolejowym.mp4 (format mp4 - rozmiar 45.33 MB)

Powrót na górę strony