Kęty. Obcokrajowiec kierował samochodem bez alkoblokady. Złamał w ten sposób sądowy zakaz.
Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Kętach podczas nocnego patrolu zatrzymali 35 – letniego obywatela Brazylii. Mężczyzna wbrew zakazowi wydanemu przez Sąd Rejonowy w Wadowicach kierował samochodem, który nie posiadał blokady alkoholowej.
W nocy z czwartku na piątek (13/14.02.2025) policjanci pilnowali bezpieczeństwa na terenie Kęt. Tuż po godzinie 23 na ulicy Krakowskiej zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Skoda. Za kierownicą auta siedział 35 – letni obywatel Brazylii. Podczas legitymowania mężczyzny policjanci ustalili, że Sąd Rejonowy w Wadowicach w ubiegłym roku wydał wobec mężczyzny zakaz kierowania pojazdami niewyposażonymi w blokadę alkoholową. Policjanci sprawdzili pojazd nie znajdując w nim blokady alkoholowej. W związku z tym powiadomili obcokrajowca o zatrzymaniu w związku z popełnionym przestępstwem.
Za złamanie sądownie orzeczonego zakazu grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Blokada alkoholowa - alkoblokada
Przypominamy, że według definicji ustawowej blokada alkoholowa to urządzenie techniczne, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. W praktyce urządzenie to wygląda podobnie do używanych powszechnie alkomatów. Blokada alkoholowa musi być uprzednio na stałe zamontowana w pojeździe, którym kierować będzie osoba skazana za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Przed uruchomieniem silnika musi ona podać próbkę wydychanego powietrza do zbadania przez urządzenie. Dopiero w sytuacji, gdy urządzenie wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu niższe od wskazanej w ustawie wartości, mechanizm umożliwi uruchomienie pojazdu. Z możliwości tej osoba skazana może skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru kary. O ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie decyduje sąd. Po uzyskaniu zgody i ponownym zdaniu egzaminu kierowca otrzymuje prawo jazdy z kodem 69. W takim przypadku ma możliwość kierowania jedynie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.