Powiat oświęcimski. Akcja „Zima”. Interwencje wobec nietrzeźwych, którzy przesadzili z alkoholem
Policjanci pod opiekę pracowników Izby Wytrzeźwień lub pod opiekę rodziny oddali trzech nietrzeźwych mężczyzn, którzy lekceważąc własne życie i zdrowie, pomimo chłodu, zasnęli w miejscach publicznych. Podziękowania dla osób, które nie pozostawiły ich bez pomocy.
Wczoraj (27.11.2024) tuż przed godziną 19 mieszkanka Oświęcimia w rejonie jednej z restauracji zauważyła siedzącego na chodniku nietrzeźwego mężczyznę. Obawiając się o jego bezpieczeństwo zadzwoniła pod numer alarmowy 112. Policjanci ustalili, że nietrzeźwym jest 48 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Mężczyzna został oddany pod opiekę rodziny.
Godzinę później inna mieszkanka Oświęcimia, na jednej z ławek znajdujących się na osiedlu Zasole w Oświęcimiu, zauważyła śpiącego mężczyznę. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy i ma problem z poruszaniem się. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 wezwała Policję. Funkcjonariusze ustalili, że nietrzeźwym jest 23 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Po badaniach lekarskich został przewieziony do Izby Wytrzeźwień.
O godzinie 21 dwoje pieszych powiadomiło, że w rejonie jednego z lokali gastronomicznych w Brzeszczach leży nietrzeźwy senior. Policjanci ustalili, że jest to 73 – letni mieszkaniec Brzeszcz. Mężczyzna został oddany pod opiekę rodziny.
Nietrzeźwi swoim zachowaniem dopuścili się wykroczenia tj. zgorszenia w miejscu publicznym, więc wnioski o ich ukaranie zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Ponadto w związku z podejrzeniem, że ich zachowanie może świadczyć o uzależnieniu od alkoholu, stosowne wnioski zostaną również przekazane do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Podziękowania należą się zgłaszającym, którzy widząc człowieka w niebezpieczeństwie nie pozostawili go bez pomocy. W dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.
Apelujemy także o zwrócenie uwagi na mieszkających w sąsiedztwie samotnych seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami. Być może potrzebują wsparcia i pomocy, zwłaszcza w okresie zimowym. W takich przypadkach wystarczy powiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej oraz dzielnicowego.
W pilnych przypadkach zgłoszenia należy dokonać dzwoniąc pod numer alarmowy 112.