Aktualności

Oświęcim. Promocja bezpieczeństwa i zawodu policjanta na Powiatowych Targach Edukacji i Pracy

Oświęcimscy policjanci promowali swój zawód oraz zasady bezpieczeństwa, wśród uczestników Powiatowych Targów Edukacji i Pracy w Oświęcimiu. Targi odbyły się we wtorek (26.03.2024) w Małopolskiej Uczelni Państwowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, a ich organizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Województwo Małopolskie, Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu oraz  Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu.

Na targi przybyli uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oświęcimskiej uczelni wyższej z kierunków: administracja publiczna, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogika resocjalizacyjna, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, wychowanie fizyczne, dietetyka, filologia angielska, finanse i rachunkowość oraz zarządzania. Dużą grupę stanowiły również osoby poszukujące pracy oraz osoby chcące zmienić aktualne miejsce pracy.

Uczestnicy Targów mieli możliwość spotkania się z przyszłymi pracodawcami przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, instytucji oraz służb mundurowych, i zapoznania się ze specyfiką danego zawodu oraz  procedurą rekrutacji. Dużym zainteresowaniem uczestników targów cieszyły się stoiska służb mundurowych w tym: Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na stoisku Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu mundurowi prezentując sprzęt policyjny, zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w szeregi Policji. Opowiedzieli jak wygląda i na czym polega służba w różnych pionach Policji,  co formacja oferuje przyszłym policjantom, a także jak wygląda ścieżka kariery zawodowej funkcjonariusza. Informowali jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, jakie dokumenty musi złożyć kandydat na przyszłego policjanta oraz  gdzie szukać informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej.  Policjanci podkreślali, że jest to odpowiedzialna i wymagająca służba na rzecz społeczeństwa, ale za razem jest to praca niezwykle ciekawa i niosąca ze sobą wiele satysfakcji.

Mundurowi w rozmowach z uczestnikami Targów przybliżali również zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa w Internecie, przestrzegali przed różnego rodzaju cyberzagrożeniami, czy oszustwami internetowymi, informowali o przepisach ruchu drogowego niezwykle ważnymi dla pieszych oraz kierowców, prezentowali funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”,  funkcjonowanie aplikacji  „Moja Komenda”, opowiadali o zadaniach dzielnicowego realizowanych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, a także informowali o plebiscycie #SuperDzielnicowy. Rozmawiając z uczestnikami Targów podkreślali, że wiedza z zakresu prewencji kryminalnej jest  niezbędna, aby umiejętnie unikać zagrożeń i niebezpieczeństw, znać zasady postępowania, a także umieć pomóc innym.

Powrót na górę strony