KWP Kraków. Święto Myśliwych. Policja przypomina o przepisach dotyczących polowań
Z okazji „Hubertusa” przypadającego 3 listopada - Święta Myśliwych przypominamy o przepisach dotyczących polowania, posiadania broni łowieckiej i sankcjach za kłusownictwo. Dziękujemy myśliwym za współpracę oraz składamy życzenia z okazji ich święta.
POZWOLENIE NA BROŃ DO CELÓW ŁOWIECKICH
Pozwolenie na broń do celów łowieckich wydawane jest w trybie Ustawy o broni i amunicji w drodze decyzji administracyjnej przez komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba zainteresowana uzyskaniem pozwolenia na broń powinna mieć ukończone 21 lat. Na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego pozwolenie na broń do celów łowieckich może być wydane osobie która ukończyła 18 lat. Wymagane dokumenty to: podanie, orzeczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne, zaświadczenie o zdaniu egzaminów w Polskim Związku Łowieckim (zgodnych z rodzajem broni myśliwskiej, o którą strona się ubiega), zaświadczenie o członkostwie w Polskim Związku Łowieckim. Fakt posiadania zarejestrowanej broni potwierdza się w legitymacji posiadacza broni, którą wystawia organ wydający pozwolenie.
Więcej info: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/wolnytekst/844,Pozwolenia-na-bron.html
Za posiadanie broni palnej bez zezwolenia grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności (art. 263 §2 Kodeksu karnego).
ZASADY POLOWANIA
Ustawa Prawo Łowieckie określa m.in. zasady polowania. Polowanie indywidualne czy zbiorowe może być wykonywane przez członków Polskiego Związku Łowieckiego lub cudzoziemców (posiadających stosowne uprawnienia unijne i zdających egzamin krajowy) za zgodą dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Podczas polowania uprawniony do jego wykonywania zobowiązany jest posiadać legitymację członkowską Polskiego Związku Łowieckiego (wymóg ten nie dotyczy cudzoziemców z odpowiednimi uprawnieniami), pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej a jeżeli wykonuje polowanie przy pomocy ptaków łowczych - zezwolenie ministra właściwego do spraw środowiska. Podczas polowania lub odstrzału sanitarnego osoba uprawniona do wykonywania polowania jest obowiązana do przestrzegania zasad bioasekuracji (w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt). Szczegółowe zasady i warunki wykonywania polowania określa stosowne rozporządzenie Ministra Środowiska.
SANKCJE KARNE
W art. 51 Prawa Łowieckiego określono, że kara grzywny (do 5000 zł) grozi za następujące rodzaje wykroczeń: strzelanie do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych, wybieranie jaj lub piskląt, niszczenie gniazd ptaków łownych lub ich lęgowisk, przetrzymywania zwierzyny bez odpowiedniego zezwolenia, niszczenie nor i legowisk zwierząt łownych, niszczenie urządzeń łowieckich, wybieranie karmy lub soli z lizawek, polowanie nie posiadając przy sobie wymaganych dokumentów, brak przestrzegania zasad bioasekuracji podczas polowania lub odstrzału sanitarnego.
Surowiej karane jest przestępstwo kłusownictwa. Już samo posiadanie, wytwarzanie czy wprowadzanie do obrotu narzędzi i urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. W art. 52 Prawa Łowieckiego określono także następujące rodzaje - podobnie karanych – przestępstw, tj.: wchodzenie w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierząt łownych, hodowanie lub utrzymywanie bez zezwolenia chartów rasowych lub ich mieszańców, pozyskanie zwierzyny innego gatunku lub płci lub w większej liczbie niż przewiduje upoważnienie wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, wykonywanie polowania w obecności lub przy udziale dziecka do 18. roku życia, celowe utrudnianie lub uniemożliwianie wykonywania polowania.
Naruszenie prawa łowieckiego w zakresie zasad wykonywania polowania, tj. wchodzenie w posiadanie zwierzyny za pomocą wnyków, dołów, trucizn, samostrzałów czy też broni i amunicji innej niż myśliwska stanowi przestępstwo podlegające karze nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nadto, karze pozbawienia wolności do lat 5 podlega zgodnie z art. 53 Prawa Łowieckiego ten kto poluje z chartami lub ich mieszańcami, poluje w czasie ochronnym, czy poluje bez stosownych uprawnień.
WSPÓŁDZIAŁANIE POLICJI Z MYŚLIWYMI
Policja niejednokrotnie współpracuje z różnego rodzaju służbami, by przeciwdziałać wykroczeniom czy przestępstwom. Jedną z takich formacji jest Państwowa Straż Łowiecka, z którą zwalczamy kłusownictwo. W tym aspekcie współpracujemy także z myśliwymi z Polskiego Związku Łowieckiego. Np. w ubiegłym roku policjanci z Komisariatu Policji w Kętach przejęli dwóch kłusowników ujętych przez myśliwych. Otóż, 26 czerwca 2022 r. tuż przed godziną 7, kęccy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące dwóch mężczyzn, którzy zostali ujęci w jednym z kompleksów leśnych w Bielanach podczas polowania na dzikie zwierzęta. Kłusownicy zostali ujęci przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Orzeł” w Osieku. Funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce i przejęli podejrzanych o kłusownictwo. Byli to 31- i 35 – latek z powiatu bielskiego. Przy mężczyznach policjanci zabezpieczyli strzelbę z celownikiem optycznym a w samochodzie, którym sprawcy przyjechali na miejsce policjanci znaleźli na martwego zająca z ranami postrzałowymi. Obaj zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty karne dotyczące kłusownictwa.
Myśliwym dziękujemy za współpracę a okazji ich święta życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów łowieckich. Darz Bór!