Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Złożenie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu, czy złożenie podania nie musi odbywać się osobiście

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym przypominamy, że złożenie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu czy złożenie podania nie musi odbywać się osobiście. Przepisy dopuszczają również pisemną formę lub poprzez platformę elektroniczną. Jeśli sprawa nie jest nagła to zawiadomienie o przestępstwie czy wykroczeniu można wysłać pocztą.

Wizyty w urzędach czy  jednostkach Policji wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo informujemy o możliwości  ograniczenia osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu.

W związku z powyższym podajemy adres e-mail: komendant@oswiecim.policja.gov.pl, pod który można przesłać zawiadomienie lub wniosek, natomiast osoby, które posiadają profil zaufany lub podpis elektroniczny zgłoszenia mogą również dokonać za pośrednictwem platformy e-PUAP pod adres: /kpp-oswiecim/SkrytkaESP.  Ponadto Kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym ułatwia także  aplikacja mobilna „Moja Komenda”.

Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzymają Państwo instrukcje, co do dalszego postępowania. Pamiętajmy jednak, że w  niektórych przypadkach (np. konieczność sporządzenia dokumentacji procesowej - przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie czy przesłuchania w charakterze świadka) niezbędne jest wykonanie czynności na terenie jednostki, o czym poinformują policjanci ustalając  termin przesłuchania lub doręczając wezwanie do stawiennictwa.  

Do odwołania wstrzymane zostało również w oświęcimskiej komendzie Policji przyjmowanie kandydatów do służby w Policji. Kandydat dokumenty może przesłać pocztą elektroniczną.

Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych, a przypadku zgłoszeń alarmowych numer 112. Natomiast kontakt z dzielnicowym możliwy jest również za pomocą aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.

Natomiast,  gdy wiemy o niepokojącym problemie, zjawisku w naszej okolicy możemy zgłosić to na Policję za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przez Internet. We wspomnianym narzędziu istnieją 24 kategorie zgłoszeń, które można nanieść na mapę. Za każdym razem naniesione zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, a po potwierdzeniu dany rejon jest objęty szczególnym nadzorem.

Pamiętajmy, że w przypadku potrzeby wezwania pilnej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony