KWP Kraków. Ćwiczenia „EGIDA-21” w Małopolsce
Podczas ćwiczeń „EGIDA-21” małopolscy policjanci sprawdzili, jak działa system powoływania rezerw osobowych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Szkolenie w KWP w Krakowie ukończyło 15 osób.
Praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy jednostkami Policji, to były główne założenia ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-21”. Policjanci w praktyczny sposób sprawdzili, jak działa system powoływania rezerw osobowych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Ćwiczenia te to niezbędny i istotny element doskonalenia działań Policji w obszarze obronności i bezpieczeństwa Państwa.
17 października 2021 r. w wybranych jednostkach organizacyjnych Policji kraju zostało przeprowadzone 12-godzinne ćwiczenie obejmujące przyjęcie i szkolenie wezwanych rezerw osobowych. Ćwiczenie pod kryptonimem „EGIDA-21” odbyło się z udziałem osób posiadających nadane przez właściwego terytorialnie wojskowego komendanta uzupełnień przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w danej jednostce. Wszystko po to, aby sprawdzić jak zadziałają istniejące procedury i wytyczne w sytuacji, gdy zajdzie konieczność wprowadzenia podwyższonej gotowości obronnej państwa. W Małopolsce do przeprowadzenia ćwiczenia wyznaczona została wyłącznie Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
Ćwiczenie odbyło się na podstawie wydanego zarządzenia przez Prezesa Rady Ministrów, a także się zgodnie z postanowieniami aktów wewnętrznego kierowania Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie przygotowania KWP w Krakowie pod względem organizacyjnym na przyjęcie rezerw osobowych. Temu celowi podporządkowany był odpowiedni układ pomieszczeń i zaplanowana „ścieżka przyjęcia” rezerwistów.
Było to kolejne powołanie, a Policja w zakresie liczby corocznych powołań osób (rezerw osobowych) do odbycia ćwiczeń jest drugą, po Siłach Zbrojnych RP, formacją w skali państwa.
Zgodnie z przygotowanym scenariuszem ćwiczenia uczestnicy uzyskali wiedzę z zakresu zadań, obowiązków i uprawnień osób, którym nadano przydziały organizacyjno - mobilizacyjne do służby w jednostce zmilitaryzowanej Policji oraz działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjanci przedstawili uczestnikom ćwiczenia m.in. zasady, przypadki i sposoby posługiwania się bronią, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wskazali uwarunkowania dotyczące działań policyjnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa Państwa i w czasie podwyższonych stanów gotowości obronnej państwa. Ćwiczenie przebiegło sprawnie, podkreślić należy także fakt dużego zdyscyplinowania rezerwistów, którzy z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Szkolenie ukończyło 15 osób.