Akcje krwiodawstwa. Możesz dołączyć.

Oświęcim. Policjanci włączyli się w akcję krwiodawstwa „Polak - Węgier. Jedna Krew”

W październiku 2023 roku policjanci powiatu oświęcimskiego włączyli się w akcję krwiodawstwa „Polak - Węgier. Jedna Krew”. Akcja organizowana jest co roku przez Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, na pamiątkę rocznicy Powstania Węgierskiego z 1956 roku. W tym roku z okazji 67. rocznicy Powstania, Konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Tibor Gerencsér, zaprosił do wspólnej akcji służby mundurowe.

Walka narodu węgierskiego o niepodległość spotkała się z oporem władzy i została krwawo stłumiona. Gdy Polacy dowiedzieli się o tragicznych wydarzeniach, jako pierwsi rozpoczęli działania pomocowe. Zbierano środki finansowe, żywność, leki, oraz krew. Ten bezcenny dar trafił na Węgry, ratując życie wielu Węgrów. Do dziś na Węgrzech panuje przekonanie, że w obywatelach Węgier płynie kropla polskiej krwi.

Policjanci udzielając pomocy i ratując ludzkie życie doskonale wiedzą, jak bardzo potrzebna jest krew. Wśród policjantów powiatu oświęcimskiego znajduje się duża grupa honorowych dawców krwi, którzy od wielu lat  regularnie oddają ten niezwykle cenny dar. W tym roku nasi funkcjonariusze na rzecz ofiar wypadków oraz chorych oddali już ponad 49 litrów krwi.

Powrót na górę strony