Działania

Gmina Brzeszcze. Dzielnicowi zatrzymali nietrzeźwego ojca dwójki dzieci

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Brzeszczach, podczas monitorowania rodziny objętej procedurą Niebieska Karta, ujawnili nietrzeźwego ojca dwójki dzieci. Mężczyzna został zatrzymany, natomiast dwie jego córki zostały oddane pod opiekę rodziny.

Wczoraj (04.05.2024) tuż po godzinie 18 dzielnicowi wizytowali jedną z rodzin w gminie Brzeszcze. Była to rodzina od miesiąca objęta procedurą Niebieska Karta. W domu policjanci zastali 47 – latka oraz dwie jego córeczki w wieku 6 i 8 lat. W rozmowie z mężczyzną funkcjonariusze wyczuli alkohol. Badanie stanu trzeźwości ojca dzieci wykazało 1,2 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do Komisariatu Policji. Małoletnie zostały przekazane pod opiekę rodziny.
Wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia dzieci, nad którymi miał obowiązek opieki.
Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan w jakim mężczyzna sprawował opiekę może świadczyć o jego uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.
W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością,  doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony