Oświęcim. „Targi seniora”. Dzielnicowi prezentowali realizowane przez Policję programy prewencyjne i rozmawiali z seniorami na temat bezpieczeństwa
W niedzielę w Oświęcimskim Centrum Kultury, odbyły się Targi Seniora, które zorganizował Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie „Pokolenia”. Podczas imprezy na uczestników, którzy zagościli w holu OCK czekało wiele stoisk, na których swoją działalność pomocową lub usługową na rzecz seniorów prezentowały stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz firmy. Specjalne stoisko profilaktyczne z poradami z zakresu prewencji kryminalnej dla seniorów przygotowała również oświęcimska Policja.
Na Targach seniorzy mogli wykonać bezpłatnie badania, uzyskać poradę lekarską, poradę w zakresie zdrowego odżywiania, wysłuchać wykładów, a także degustować różnego rodzaju kulinarne specjały. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tak duża impreza była również okazją do promowania bezpieczeństwa.
Dzielnicowi podczas specjalnej prelekcji zaprezentowali seniorom najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem osób starszych. Przestrzegali ich przed oszustami i naciągaczami, którzy wykorzystują różne metody, aby dokonać kradzieży, czy wyłudzić gotówkę. Opowiedzieli o programach prewencyjnych zainicjowanych przez MSWiA, w tym: możliwości korzystania z interaktywnego narzędzia internetowego, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą której, każda osoba może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w jej okolicy. Omówili działanie aplikacji „Moja Komenda”, za pośrednictwem której, każda osoba posiadająca telefon komórkowy, w prosty sposób szybko może wyszukać dane kontaktowe do swojego dzielnicowego, a będąc w dowolnym rejonie Polski, ma możliwość szybkiego wyszukania danych kontaktowych najbliższej jednostki Policji. A także opowiedzieli o swoich zadaniach w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” .
Następnie zaprosili seniorów do odwiedzenia stoiska policyjnego z poradami prewencyjnymi na rozmowy o bezpieczeństwie w rejonie miejsca zamieszkania oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszego i rowerzysty. Wielu seniorów skorzystało z tej możliwości informując policjantów o swoich spostrzeżeniach. Ponadto funkcjonariusze udzielali porad i wskazówek dotyczących nurtujących mieszkańców problemów, a także rozdali broszury z ostrzeżeniami i dobrymi radami z zakresu prewencji kryminalnej.
Zaprezentowane seniorom zagadnienia oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym, z całą pewnością będzie miał wpływ na wzrost zaufania i świadomości, a przez to przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa.