Oświęcim. Dostępność Policji dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pętla indukcyjna w oświęcimskiej komendzie Policji.
Oświęcimska Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu dysponuje przenośną pętlą indukcyjną, która jest jednym ze środków wspomagania słuchu osób, korzystających z aparatów słuchowych i implantów ślimakowych. Pętle indukcyjne do komend powiatowych zakupiła Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, w ramach działań na rzecz poprawy dostępności jednostek Policji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Pętla indukcyjna stanowi system wspomagania słuchu dla osób niedosłyszących
Pętla indukcyjna to urządzenie, które przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego, czy implantu ślimakowego osoby z niepełnosprawnością słuchu.
Osoba z implantem ślimakowym lub korzystająca z aparatu słuchowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej, słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu osoby mówiącej, co pozwala na wyeliminowanie problemów związanych z akustyką pomieszczenia i szumami z otoczenia. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb M na T.
Z całą pewnością urządzenie poprawi komfort komunikowania się policjanta z osobą z dysfunkcją słuchu, posiadającą aparat słuchowy lub implant ślimakowy.
Przypominamy sposób zgłoszenia potrzeby interwencji służb ratunkowych przez osobę z niepełnosprawnością mowy i słuchu.
W pilnych przypadkach osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu, mogą dokonać wezwania interwencji Policji, Pogotowia Ratunkowego lub Straży Pożarnej, przez wiadomość tekstową wysłaną w postaci SMS z telefonu komórkowego.
Na terenie Małopolski osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu, zgłoszenia alarmowego mogą dokonać wysyłając SMS pod numer telefonu 728 112 112.
Sposób zgłoszenia za pomocą SMSa:
1. Na początku SMSa należy wpisać:
- swoje imię i nazwisko
- podać: jestem osobą niesłyszącą; niemówiącą;
- podać adres zdarzenia tj. powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz nr domu
lub mieszkania;
- krótko opisać co się stało;
- podać liczbę osób poszkodowanych
- można wskazać służbę, która wg zgłaszającego jest potrzebna;
3. Z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zostanie przesłany SMS potwierdzający przyjęcie zgłoszenia.
4. Następnie w bezpiecznym miejscu należy oczekiwać na przyjazd służb ratunkowych.
Zgłoszenia można dokonać również za pośrednictwem Aplikacji Alarm112 (Aplikacja Alarm do pobrania na telefon komórkowy).