Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Oświęcim. Kierowco, zanim zaparkujesz na chodniku pomyśl o osobach z niepełnosprawnościami

Policjanci z oświęcimskiej drogówki ukarali mandatem karnym kierowcę, który parkując samochód niezgodnie z przepisami, utrudnił przejazd chodnikiem pieszej poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Wczoraj (14.11.2023) tuż przed godziną 14 policjanci interweniowali na ulicy Olszewskiego w Oświęcimiu, w związku ze zgłoszeniem dotyczącym samochodu  marki ford, zaparkowanego na chodniku w sposób uniemożliwiający przejazd wózkiem inwalidzkim pieszej z niepełnosprawnością ruchową. Kobieta zgłaszając problem operatorowi numeru alarmowego 112 przekazała, że ma wizytę w przychodni, więc aby zdążyć na czas ominęła pojazd wjeżdżając na ulicę.

Policjanci udali się we wskazany rejon, gdzie zlokalizowali forda parkującego w sposób  niezgodny z przepisami. Na podstawie numeru rejestracyjnego skontaktowali ustalili właściciela auta. Okazał się nim 48 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Powiadomili mężczyznę o wykroczeniu, po czym nałożyli na niego mandat karny wraz z punktami karnymi. Przekazali mu również informację, w jaki sposób utrudnił poruszanie się chodnikiem pieszej na wózku inwalidzkim.

Policjanci apelują do kierowców, aby podczas parkowania pamiętali o osobach z niepełnosprawnościami
Zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Samochód należy parkować w miejscach do tego wyznaczonych tak, by nie utrudniał przejścia pieszym, a przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi lub osobom niewidomym. Niedopuszczalne jest również parkowanie w miejscach przeznaczonych wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami.

Przypominamy o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania.
Na chodniku można się zatrzymać kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu, którego masa nie przekracza 2,5 t, jeżeli nie obowiązuje w tym miejscu zakaz zatrzymania się i postoju oraz ustawienie pojazdu jest możliwe w taki sposób, aby pozostawić dla pieszych minimum 1,5 metra szerokości chodnika.

 

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:
- na chodniku, drodze dla rowerów;
- poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania;
- przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami);
- w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

 

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:
- w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
- na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
- na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania) - 300 złotych.
Przypominamy również, że „niebieska koperta” jest miejscem parkingowym przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby takie posiadają specjalną kartę parkingową, która uprawnia je do zaparkowania pojazdu na miejscu dla osoby z niepełnosprawnościami.

Za parkowanie na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami grozi mandat karny w kwocie 800 złotych. Z kolei za posługiwanie się cudzą kartą taryfikator przewiduje mandat karny w wysokości 1200 złotych.

Powrót na górę strony