Przeciwdziałanie alkoholizmowi

Oświęcim. Uczniowie z Oświęcimia z nagrodami w konkursie „NO PROMIL – NO PROBLEM”. Podsumowanie kilkumiesięcznej kampanii profilaktycznej.

Oświęcimscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie ogłoszonym w ramach kampanii „No Promil – No Problem” zajęli czołowe miejsca.  Prace multimedialne, literackie oraz plastyczno - techniczne poruszające problem świadomości kierowców  i pasażerów na temat obowiązku zachowania trzeźwości za kierownicą, prawidłowego reagowania, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę oraz konsekwencji jazdy po alkoholu czy narkotykach, wywarły na jurorach  duże wrażenie.

We wrześniu 2018 roku Oświęcim Urząd Miasta Oświęcim zainicjował i włączył się realizację w Kampanii społecznej „No Promil – No Problem”, organizowanej  przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki.   W Kampanii udział wzięli uczniowie oświęcimskich szkół podstawowych, ich rodzice oraz nauczyciele, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz policjanci Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. 

Głównym celem kampanii było ograniczenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz podkreślenie roli pasażerów i  innych osób, aby nie wahali się reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy.  Takie zachowanie pozwoli  zapobiec wielu wypadkom i ludzkim dramatom. Niezwykle ważny jest również udział dzieci i młodzieży w tego rodzaju happeningu, ponieważ  przekaz skierowany przez nie do kierowców ma dużo większe znaczenie. Ponadto z całą pewnością udział w tego rodzaju działaniach profilaktycznych będzie miał wpływ na kształtowanie postawy młodego człowieka w dorosłym życiu.

Młodzi ludzie podejmowali wiele inicjatyw na terenie swoich szkół na ulicach miasta Oświęcim. W dniu 16 listopada 2018 roku na Rynku Głównym w Oświęcimiu odbył się happening z udziałem uczniów klas VII szkół podstawowych, funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz policjantów z oświęcimskiej komendy Policji.

Uczniowie wykazali się pomysłowością w wykonaniu transparentów i wymyślaniu haseł. Jednym z wielu działań w ramach kampanii „No promil – No problem” był konkurs dla uczniów w kategoriach: literackiej, plastyczno-technicznej i multimedialnej. Uczniowie aktywnie wzięli w nim udział. Jury wyłoniło najlepsze prace, które zostały przesłane do konkursu wojewódzkiego. Dla laureatów Urząd Miasta Oświęcim zakupił nagrody, które zostały  wręczone przez Pana Krzysztofa Kanię Zastępcę Prezydenta Oświęcimia.

Prace uczniów oświęcimskich szkół zostały p również wysoko ocenione przez jurorów  konkursu etapu wojewódzkiego XI edycji „No promil, No problem”.  Młodzi,  zdolni oświęcimianie zajęli pierwsze miejsca zarówno w konkursie multimedialnym  jak i literackim, natomiast konkursie plastyczno - technicznym otrzymali wyróżnienia.

Laureatami etapu wojewódzkiego zostali:

W kategorii multimedialnej:

I miejsce zajęła  Emilia Olejarz z SP 9 w Oświęcimiu

II miejsce – Karol Kręcichwost z SP 9 w Oświęcimiu

wyróżnienie – Szymon Sikora z SP 9 w Oświęcimiu

wyróżnienie – Jakub Wiśniewski z SP 9 w Oświęcimiu

 W kategorii literackiej:

I miejsce – Agata Nakonieczny z SP 8 w Oświęcimiu

II miejsce – Angelika Ćwiklicka z SP 7 w Oświęcimiu

III miejsce - Aleksander Kotyla z SP 9  w Oświęcimiu

wyróżnienie – Justyna Kulig z SP 9 w Oświęcimiu

 W kategorii plastyczno-technicznej:

wyróżnienie – Oliwia Wieczorek z SP 1 w Oświęcimiu

wyróżnienie – Natalia Cholewka z SP 9 w Oświęcimiu

 

Laureatami konkursu w etapie miejskim  zostali:

Emilia Olejarz z SP nr 9 w Oświęcimiu zwyciężyła w kategorii multimedialnej;

Amelia Pomorzewska z SP 9 w Oświęcimiu zwyciężyła w kategorii literackiej;

Natalia Cholewka z SP 9 w Oświęcimiu zwyciężyła w kategorii plastyczno-technicznej;

 Pozostali laureaci to:

Szkoła  Podstawowa nr 1 w Oświęcimiu

1. Oliwia Bednarczyk

2. Aleksandra Stoszek

3. Oliwia Bylina

4. Oliwia Wieczorek

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Oświęcimiu:

1. Vanessa Jarosz

2. Natalia Krawczyk

3. Nadia Gębczyk

 

Szkoła Podstawowa nr 7 w Oświęcimiu

1. Angelika Ćwiklicka

2. Elena Kozłowska

3. Anna Gajek

4. Julia Kowalska

5. Zuzanna Batko

 

Szkoła Podstawowa nr 8 w Oświęcimiu:

1. Agata Nakonieczny

2. Alina Leszczyńska

 

Szkoła Podstawowa nr 9 w Oświęcimiu:

1. Karol Kręcichwost

2. Jakub Wiśniewski

3. Szymon Sikora

4. Aleksander Kotyla

5. Justyna Kulig

6. Marta Brzęk

7. Maja Knapik

8. Marta Kocimska

9. Gabriela Orzechowska

10. Zuzanna Wziątek.

Zwycięzcom gratulujemy.  Z kolei wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kampanii w mieście Oświęcim za ich trud i poświęcenie należą się wielkie podziękowania.

 

Powrót na górę strony