Przeciwdziałanie alkoholizmowi

Oświęcim. „No promil - No problem” – zero promili za kierownicą. Kampania profilaktyczna na rzecz trzeźwości na drodze.

Uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w Oświęcimiu wraz nauczycielami i rodzicami wzięli udział w kolejnej edycji małopolskiej kampanii społecznej „No promil - No problem”. Profilaktyczne działania młodzieży zostały zorganizowane pod patronatem Prezydenta Oświęcimia przy wsparciu Urzędu Miasta Oświęcimia,  Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Straży Miejskiej w Oświęcimiu.

W ramach kampanii początkiem listopada br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu wzięli udział w sesji Rady Miasta, gdzie zbierali deklaracje „Odpowiedzialnego pasażera- świadka” od radnych miejskich.  Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu  zbierali oświadczenia o jeździe samochodem bez używek wśród mieszkańców, a także pracowników Urzędu Miasta.

W ubiegły wtorek i środę (9 i 10.11.2021) w ramach kampanii na terenie Oświęcimia szkoły zorganizowały happeningi, podczas których uczniowie przeszli ulicami miasta niosąc transparenty promujące trzeźwość za kierownicą, a także potępiające jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości.

W tych dniach zorganizowane zostały również specjalne patrole ruchu drogowego. Stróżom prawa w kontrolach drogowych towarzyszyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 8. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców, natomiast uczniowie wręczali specjalne deklaracje trzeźwości oraz balony z logo akcji.

W środę młodzież, nauczyciele oraz rodzice ze wszystkich szkół realizujących kampanię niosąc transparenty z hasłami  kampanii „No Promil –  No Problem,  przemaszerowali ulicami przed siedzibę  Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu gdzie powitał ich Wiceprezydent Krzysztof Kania, który podziękował młodzieży, nauczycielom i rodzicom za wzięcie udziału w kampanii. W swoim przemówieniu  Wiceprezydent podkreślił, że trzeźwość za kierownicą jest jednym z niezwykle ważnych elementów bezpieczeństwa na drodze, a kampania, w której wzięła udział tak duża liczba młodzieży z całą pewnością będzie miała jeszcze większy wpływ na podniesienie świadomości kierowców i pasażerów.

Młodzież miała możliwość doświadczenia,  w jaki sposób otaczający świat widzi osoba nietrzeźwa, bądź będąca pod wpływem środków odurzających. Do tego celu przygotowali specjalną ścieżkę, którą należało pokonać w założonych alkogoglach lub narkogoglach. Jak się okazało, pokonanie pieszo prostej linii w tych specjalnych okularach  było trudnym zadaniem.

Głównym założeniem realizowanej kampanii  jest ograniczenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz podkreślenie roli pasażerów i  innych osób, aby nie wahali się reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy. Takie zachowanie pozwoli zapobiec wielu wypadkom i ludzkim dramatom.

Niezwykle ważny jest również udział dzieci i młodzieży w tego rodzaju działaniach, ponieważ  przekaz skierowany przez nie do kierowców ma dużo większe znaczenie. Ponadto z całą pewnością udział w tego rodzaju kampanii profilaktycznej będzie miał wpływ na kształtowanie postawy młodego człowieka w dorosłym życiu.

Oświęcim już po raz trzeci wziął udział w Małopolskiej Kampanii Społecznej „No Promil – No Problem”, organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Koordynatorem kampanii  na terenie Oświęcimia jest Pani Irena Wojtaszczyk z Urzędu Miasta Oświęcim.

 

Powrót na górę strony