Przerwali przemoc

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chełmek. Domowy agresor odpowie za uszkodzenie ciała oraz groźby karalne

Policjanci zatrzymali 40 – letniego mieszkańca Chełmka podejrzanego o groźby karalne oraz uszkodzenie ciała żony i 17 – letniej córki. Mężczyzna dostał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w Chełmku w ubiegłą niedzielę (18.09.2022). Tuż przed południem operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony o awanturze domowej  do której doszło w jednym mieszkań.  Na miejsce natychmiast pojechał patrol Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego z Komisariatu Policji w Chełmku. Podczas rozmowy z 39 – letnią kobietą mundurowi ustalili, że podczas kłótni nietrzeźwy mąż uderzył ją oraz córkę, a także groził im pozbawieniem życia. Funkcjonariusze zatrzymali agresora. Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych.

W trakcie prowadzonego postępowania  policjanci pionu kryminalnego zebrali dowody na podstawie których 40 – latkowi zostały przedstawione  zarzuty uszkodzenia ciała żony oraz groźby karalne.  Mając na względzie ochronę osób pokrzywdzonych policjanci wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

We wtorek (20.09.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut uszkodzenia ciała oraz gróźb karalnych. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

Po opuszczeniu prokuratury  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił mieszkanie. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Rodzina została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której pokrzywdzeni uzyskają pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za uszkodzenie ciała trwające dłużej niż 7 dni, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Natomiast za groźby karalne grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do mieszkańców o reagowanie, gdy za ścianą słychać  awanturę domową lub wołanie o pomoc.  Powiadomienie służb i ich szybka interwencja przyczyni się do pomocy pokrzywdzonym w ich trudnej rodzinnej sytuacji, a niejednokrotnie pozwoli na uniknięcie tragicznych zdarzeń.  Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować o zdarzeniu.

 

Powrót na górę strony