Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znalezione w Zaborzu szczątki ludzkie należą do zaginionego 10 lat temu mieszkańca Oświęcimia

Śledczy ustalili, że szczątki znalezione pod koniec stycznia 2021 w pobliżu rzeki Macocha w Zaborzu, należą do 79 – letniego mieszkańca Oświęcimia, którego poszukiwania trwały od 2011 roku.

Pod koniec stycznia br. (25.01.2021) mieszkaniec Oświęcimia  spacerując nad brzegiem rzeki Macochy w Zaborzu, zauważył ludzką czaszkę.  Na miejsce natychmiast udali się policjanci. Śledczy podczas oględzin miejsca odnalezienia czaszki zabezpieczyli również i inne kości szkieletu, a także fragmenty odzieży oraz obuwie porośnięte korzeniami roślin. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zabezpieczone kości, zostały przewiezione do  Zakładu  Medycyny Sądowej CM UJ w Krakowie, gdzie zostały poddane badaniu przez biegłych z zakresu medycyny sądowej oraz biegłych z zakresu genetyki sądowej. Kod profilu  DNA wyodrębnionego przez biegłych z kości zmarłego przekazano następnie do Komendy Głównej Policji. Tam, w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym porównano przedmiotowy profil DNA ze zgromadzonymi w policyjnej bazie danych profilami genetycznymi osób zaginionych.  W wyniku przeprowadzonych ekspertyz, w tym przede wszystkim porównania profilu DNA ustalono, że zabezpieczone szczątki ludzkie należały do zaginionego w dniu 15 maja 2011 roku 79-letniego mieszkańca Oświęcimia. Jego szczątki nie noszą śladów działania osób trzecich. Niewykluczone, że starszy mężczyzna  uległ wypadkowi.
79-latek  wyszedł z domu po południu, w niedzielę 15 maja 2011 roku. Ubrał kurtkę i prawdopodobnie poszedł na spacer. Do domu jednak nie wrócił.  Bliscy powiadomili Policję i wszczęto poszukiwania, ale nie udało się ustalić, co stało się z mężczyzną. Pobrano wówczas materiał biologiczny ze szczoteczki do zębów zaginionego. Jego profil genetyczny zarejestrowano w Komendzie Głównej  Policji w  zbiorze danych DNA*  – co umożliwiło teraz identyfikację jego szczątków o powiadomienie rodziny o losie mężczyzny.  

*Na dzień 31.12.2020 r. w zbiorze danych DNA zarejestrowanych było:

Podejrzani

106890

Ślady nieznanych sprawców przestępstw

17490

Zwłoki o nieustalonej tożsamości

1465

Osoby o nieustalonej tożsamości lub ukrywające tożsamość

37

Osoby zaginione

546

Krewni osób zaginionych

2814

Źródło: https://clkp.policja.pl/clk/baza-danych-dna/dane-statystyczne/109310,Liczba-profili.html

  • Na zdjęciu łąka z wyschniętą trawą nad którą znajduje się taśma z napisem Policja
Powrót na górę strony