Powiat oświęcimski . Policjanci apelują. Uwaga, rozwaga i odblaski – to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Powiat oświęcimski . Policjanci apelują. Uwaga, rozwaga i odblaski – to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Policjanci z powiatu oświęcimskiego,  realizując Powiatowy Program pn. „Bezpieczeństwo pieszych na drogach”, oprócz działań prewencyjnych i kontrolnych,  prowadzą również profilaktykę  bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Podczas spotkań z uczniami szkół, rodzicami oraz mieszkańcami powiatu oświęcimskiego, apelują o rozsądek, uwagę i zakładanie elementów odblaskowych,  podczas poruszania się po drogach.

Policjanci przypominają więc, że uwaga, rozwaga i odblaski  – to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Piesi chcący przejść na drugą stronę ulicy powinni dokładnie upewnić się, że mogą bezpiecznie wejść na jezdnię,  nie powodując nagłego hamowania samochodów. Pieszym i rowerzystom przypominamy, aby dbając o swoje bezpieczeństwo zakładali kamizelki lub elementy odblaskowe. Odległość z jakiej piesi są widziani przez kierowcę przedstawia poniższa  ilustracja.

O powyższych zasadach rodzice powinni ciągle przypominać dzieciom. Powinni również skontrolować czy dziecko prawidłowo nosi odblaski, a także zadbać, aby odzież dziecka była kolorowa, wtedy będzie ono bardziej widoczne dla kierowców. Różnicę widać na poniższych zdjęciach. 

źródło: Internet

zdj. nr 1 Widok ulicy zza kierownicy pojazdu 
Czy dostrzegasz dziecko stojące przed przejściem dla pieszych, na tle drzewa, ubrane w ciemną odzież?

zdj. nr 2 Widok ulicy zza  kierownicy pojazdu.

A teraz czy widzisz dziecko, stojące przed przejściem dla pieszych, na tle pnia drzewa, ubrane w jaskrawą odzież?

Odpowiedź jest prosta. Dziecko ubrane w jasne kolory jest bardziej widoczne dla kierowcy, co przekłada się  na jego bezpieczeństwo na drodze.

Apelujemy  do kierowców.
Przypominamy, że w okresie jesienno-zimowym ciągle zmieniają się warunki na drodze. Aby uniknąć kolizji czy wypadku drogowego, należy zmniejszyć  prędkość i dostosować ją do warunków panujących na jezdni. Pamiętaj, że w porze wieczorowej lub nocnej na drodze może pojawić się rowerzysta, pieszy idący poboczem lub znajdujący się na przejściu dla pieszych. Jedź zgodnie z przepisami, z taką prędkością, aby w porę podjąć bezpieczny manewr hamowania.

Wszyscy użytkownicy dróg kierowcy, motocykliści,  rowerzyści, a przede wszystkim  piesi, znajdując się na drodze muszą pamiętać, że to od ich rozwagi i zdrowego rozsądku w dużej mierze zależy ich bezpieczeństwo. Chwila roztargnienia, pośpiechu, zdenerwowania czy zaniedbania obowiązku noszenia elementów odblaskowych, może doprowadzić do tragedii.  Jako policjanci pragniemy, aby ten kolejny apel trafił do wielu osób, które w prosty sposób mogą wpłynąć na swoje bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy dbanie o bezpieczeństwo jest naszym wspólnym celem.