Powiat oświęcimski. Dbali o ład i porządek, promowali bezpieczeństwo, a także ratowali ludzkie życie – wyjątkowo ciekawy policyjny weekend

Powiat oświęcimski.  Dbali o ład i porządek,  promowali  bezpieczeństwo, a także ratowali ludzkie życie – wyjątkowo ciekawy policyjny weekend

Podczas ostatniego weekendu  [15-17.06.2018] na terenie powiatu oświęcimskiego odbyło się wiele koncertów, festynów, rajd rowerowy, a także trzydniowe imprezy kulturalne: „Dni Kęt” oraz  „Tauron Life Festival Oświęcim 2018”, na który do Oświęcimia  przybyło ponad 24 tysiące osób z kraju i zagranicy.

W związku, z tym w miniony weekend na terenie powiatu oświęcimskiego służbę pełniło kilkuset policjantów z wszystkich pionów: prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalnego, wspomaganych przez policjantów z Oddziałów Prewencji KWP w  Krakowie. Wszystkie imprezy przebiegły spokojnie.

W tym samym czasie kiedy jedni funkcjonariusze zajęci byli dbaniem o bezpieczeństwo podczas trwania  imprez,  inni podejmowali  interwencje zgłaszane przez mieszkańców. Spośród  160 zgłoszeń była również interwencja związana z bezpośrednim ratowaniem ludzkiego życia: Oświęcim.  Policjanci ratowali  życie. W szybkim dotarciu do rannego pomógł „korytarz życia”. .

W piątkowe popołudnie policjanci biorący udział w zabezpieczeniu TLFO, tuż po odprawie do wyruszyli w wyznaczone rejony, gdzie ich głównym zadaniem było pilnowanie ładu i porządku na terenie miasta,  oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Z kolei po zakończonym koncercie dbanie o szybkie rozładowanie ruchu na trasach wyjazdowych z Oświęcimia.  W sobotni poranek policjanci zabezpieczali trasę Biegu Ulicznego,  zorganizowanego w ramach TLFO, w którym udział  wzięło 1,5 tysiąca uczestników. Następnie po południu funkcjonariusze zabezpieczali rodzinny rajd rowerowy w Polance Wielkiej. Z kolei w niedzielne popołudnie mundurowi promowali bezpieczeństwo,  podczas festynu zorganizowanego na Bulwarach Miejskich przez Urząd Miasta Oświęcim.  W tej imprezie wzięło udział wielu mieszkańców oraz turystów. Stanowiska służb ratunkowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na policyjnym prewencyjno – profilaktycznym stoisku dzieci i młodzież,  zapoznawały się z pracą policjanta,  kolorowały malowanki, rozwiązywały krzyżówki policyjne, chętnie przymierzały czapki, kamizelki i hełmy kuloodporne, a także wsiadały za kierownicę radiowozu, natomiast ich rodzice uwieczniali tę chwilę robiąc pamiątkowe zdjęcia. Z kolei wśród starszych uczestników festynu, dzielnicowi poruszali tematykę związaną z prewencją kryminalną i bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2018” oraz kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” policjanci przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą, prezentowali sposób funkcjonowania  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako prostego, internetowego narzędzia dbania o bezpieczeństwo  w swoim miejscu zamieszkania. Informowali również w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda, służącej mieszkańcom do szybszego kontaktu z dzielnicowym, czy znalezieniem najbliższej jednostki Policji. 

Dzięki prawidłowej organizacji oraz profesjonalnej pracy wszystkich służb  imprezy przebiegły spokojnie.