Oświęcim. Uwaga na oszustów działających metodą „na policjanta”. Znów wyłudzili pieniądze.

Oświęcim. Uwaga na oszustów działających metodą „na policjanta”. Znów wyłudzili pieniądze.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu  poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na policjanta”,   wyłudzili kilkanaście  tysięcy złotych od 81 – letniej mieszkanki Oświęcimia.


Do zdarzenia doszło wczoraj (29.04.2020)  po południu na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu. 81 – letnia mieszkanka Oświęcimia otrzymała telefon od kobiety podającej się za policjantkę. Oszustka przekazała, że jej córka spowodowała wypadek drogowy i w związku z tym została zatrzymana.  Oszustka przekazała, również, że córka zostanie zwolniona z aresztu,  w chwili gdy wpłacona zostanie kaucja w kwocie 240 tys. zł. Seniorka w tle rozmowy usłyszała płacz kobiety, więc sądząc, że to jej córka, zgodziła się na przekazanie kilkunastu tysięcy złotych. Wtedy oszustka nakazała, aby oświęcimianka się nie rozłączała, bo kurier który odbierze pieniądze jest już w drodze.  Po kilkunastu minutach do drzwi zapukał mężczyzna, któremu starsza pani przekazała reklamówkę z gotówką. Kiedy mężczyzna wyszedł 81- latka  skontaktowała się z wnukiem, który oświadczył, że mama jest w domu i nigdzie nie wyjeżdżała. Wtedy dopiero seniorka uświadomiła sobie że została oszukana.


Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i przekazanie ostrzeżeń seniorom
Ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze, którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze osobie obcej. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają!!! W takich przypadkach możemy mieć pewność, że po drugiej stronie łącza telefonicznego znajduje się oszust.  Wtedy pilnie należy skontaktować się z Policją dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jak należy postąpić:
W przypadku odebrania telefonu od osoby podającej się za policjanta, która informuje, że ktoś nam bliski spowodował wypadek i należy wpłacić pieniądze za jej uwolnienie, nie należy działać pochopnie. Trzeba się rozłączyć i pilnie skontaktować się z osobą, która miała spowodować wypadek, a kiedy nie odbiera, nie wpadać w panikę lecz skontaktować się z inną osobą z rodziny.  Należy również powiadomić Policję.  


Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.


Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również  nie należy wpuszczać ich do mieszkania.


We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc po numer alarmowy 112.


Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Możemy również pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką Policji.  Im więcej  seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.