Oświęcim. Michał Korczyk - uratował życie - kandydat na „Policjanta Małopolski Roku 2019”

Chełmek. Michał Korczyk kandydat na „Policjanta Roku Małopolski 2019”

Starszy sierżant Michał Korczyk policjant Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu - bierze udział w plebiscycie na „Policjanta Małopolski Roku 2019” .

Starszy sierżant Michał Korczyk ma 33 lata. W służbie w Policji od 13 lat. Jest policjantem Ogniwa Patrolowo – interwencyjnego w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu.   Najczęściej jego zadania jako policjanta OPI związane są z dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców, reagowaniem na wszelkie przejawy łamania prawa podczas codziennych patroli na terenie miasta Oświęcim, gminy Oświęcim, gminy Osiek oraz gminy Polanka Wielka.

Wesprzyjmy głosem starszego sierżanta Michała Korczyka, policjanta Ogniwa Patrolowo - interwencyjnego wysyłając SMS pod nr 72355 o treści KRP.39

Głosować można do 17 lipca 2019r godz. 21.00 wysyłajac sms lub za posrednictwem strony internetowej Gazety Krakowskiej. Koszt wysłania SMS-a na numer 72355 z  numerem kandydata wynosi 2,46 zł brutto. Jeden wysłany SMS to 1 głos w Plebiscycie na danego kandydata.

Wykaz wszystkich zgłoszonych do Plebiscytu policjantów oraz wyniki plebiscytu można śledzić za pośrednictwem poniższego linka: https://gazetakrakowska.pl/p/kandydaci/policjant-malopolski-2019%2C1004631/

 

Przykłady poważniejszych interwencji związanych z ratowaniem życia, w których brał udział starszy sierżant Michał Korczyk:

Grojec. Policjanci w akcji ratowania życia

Starszy sierżant Michał Korczyk wraz z drugim funkcjonariuszem z patrolu przywrócili funkcje życiowe 62 – letniemu mieszkańcowi gminy Oświęcim, który targnął się na własne życie. 

Do zdarzenia doszło w dniu 27 marca 2018, tuż po godzinie 13.00 w jednej z podoświęcimskich miejscowości. Policjanci zostali wezwani przez 57 – letnią kobietę, w związku z awanturą, którą wszczął jej 62 – letni partner. Funkcjonariusze natychmiast pojechali pod wskazany adres, gdzie przed domem zastali dwie roztrzęsione kobiety oraz leżącego na ziemi mężczyznę, który nie dawał żadnych oznak życia. Policjanci natychmiast przystąpili do resuscytacji, w międzyczasie wzywając pogotowie ratunkowe. Przybyły na miejsce lekarz potwierdził, że serce mężczyzny się zatrzymało, lecz prowadzony cały czas masaż serca okazał się skuteczny. Podpięte już przez ratowników medycznych urządzenia wskazały, że serce właśnie podjęło pracę. Mężczyzna odzyskał funkcje życiowe i pod opieką ratowników został zabrany do szpitala. 

Babice. Ratowali z narażeniem życia

Policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu starszy sierżant Michał Korczyk wraz z drugim policjantem  z patrolu z narażeniem własnego życia weszli do płonącego budynku,  z którego ewakuowali właściciela  posesji. Dzięki błyskawicznej interwencji funkcjonariuszy ranny mężczyzna  w porę trafił pod opiekę ratowników medycznych.

Do zdarzenia doszło 10 marca 2019. Tuż po godzinie 08.00 policjanci otrzymali zgłoszenie o pożarze jednego z domów jednorodzinnych na terenie Babic w Gminie Oświęcim. Najbliżej miejsca zdarzenia był jeden z patroli. Policjanci w kilka minut byli na miejscu. W rozmowie z sąsiadem ustalili, że w budynku może znajdować się właściciel posesji. W związku z tym funkcjonariusze pomimo dużego zadymienia, nisko pochylając się,  weszli do wnętrza. W jednym z pomieszczeń odnaleźli 57 – letniego właściciela, który mimo poparzeń twarzy i rąk próbował gasić płomienie. Funkcjonariusze natychmiast ewakuowali mężczyznę na zewnątrz budynku, udzielili mu pierwszej pomocy, a następnie przekazali ratownikom medycznym. Strażacy ugasili pożar i wstępnie określili, że jego przyczyną było najprawdopodobniej zaprószenie ognia. Policjanci, którzy brali udział w ratowaniu ludzkiego życia, nie odnieśli żadnych obrażeń ciała i po przekazaniu rannego pod opiekę ratowników medycznych dalej patrolowali wyznaczony rejon służbowy.