Oświęcim. Lucjan Glaski "Anioł Stróż" w niebieskim mundurze - kandydat na „Policjanta Małopolski Roku 2019”

Oświęcim. Lucjan Glaski "Anioł Stróż"  w niebieskim mundurze - kandydat na „Policjanta Małopolski Roku 2019”

Sierżant sztabowy Lucjan Galski policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu - bierze udział w plebiscycie na „Policjanta Małopolski Roku 2019” z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu

Policjant ma  40 lat. W służbie w Policji od lat 14.  Jest nazywany Aniołem Stróżem przez kierowców oraz mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Wielokrotnie podejmował skuteczne działania związane z ratowaniem ludzkiego życia.

Wesprzyjmy głosem sierżanta sztabowego Lucjana Galskiego, policjanta oświęcimskiej drogówki (KRP.67) SMS pod nr 72355 o treści KRP.67, nazywanego Aniołem Stróżem w niebieskim mundurze

Głosować można do 17 lipca 2019r godz. 21.00 wysyłajac sms lub za posrednictwem strony internetowej Gazety Krakowskiej. Koszt wysłania SMS-a na numer 72355 z  numerem kandydata wynosi 2,46 zł brutto. Jeden wysłany SMS to 1 głos w Plebiscycie na danego kandydata.

Wykaz wszystkich zgłoszonych do Plebiscytu policjantów oraz wyniki plebiscytu można śledzić za pośrednictwem poniższego linka: https://gazetakrakowska.pl/p/kandydaci/policjant-malopolski-2019%2C1004631/

 

Przykłady poważniejszych interwencji związanych z ratowaniem życia, w których brał udział sierżant sztabowy Lucjan Galski

Bieruń. Pomoc rodzącej kobiecie

Zimą 2007 roku poza służbą. Czekając na autobus na przystanku zauważył że stojąca obok niego młoda kobieta osunęła się na ziemię krzycząc, że będzie rodzić. Funkcjonariusz błyskawicznie zatrzymał taxi,  a następnie wraz z kierowcą taksówki umieścił kobietę w pojeździe i wezwali pogotowie ratunkowe. Zanim ratownicy medyczni przyjechali na miejsce policjant przyjął poród. Na świat przyszedł zdrowy chłopczyk. Matka i dziecko zostali przekazani ratownikom medycznym.

Babice. Reanimacja motorowerzysty w Babicach

W 2010 roku w Babicach na drodze krajowej nr 44 gdzie sierż. szt. Lucjan Galski wraz z partnerem pełnili służbę. W pewnym momencie dostrzegli, że stojący przed światłami motorowerzysta wywrócił się. Okazało się, że mężczyzna nie daje żadnych oznak życia wiec policjanci przeprowadzili skuteczną resuscytację przywracając mu funkcje życiowe.

Kęty. Sprawca kradzieży samochodu zatrzymany w kilka chwil od zgłoszenia.

W 2014 roku w Kętach doszło do kradzieży samochodu m-ki Fiat .Komunikat ten usłyszał sierż. szt. Lucjan Galski oraz jego partner, którzy wykonywali czynności służbowe w związku ze zdarzeniem drogowym w Nowej Wsi. Funkcjonariusze udali się w kierunku miejscowości Kęty celem penetracji terenu za pojazdem Już po kilku minutach po krótkim pościgu zatrzymali złodzieja i pasera, odzyskując skradzionego fiata.

Oświęcim. Policjanci pilotowali samochód w drodze na porodówkę

W dniu 27 maja 2017  policjant razem z partnerem z patolu wykonali nietypowy, lecz niezwykle pilny pilotaż. Umożliwili błyskawiczne dotarcie rodzącej do szpitala na porodówkę.

Do zdarzenia doszło około godziny 22.00 policjanci podczas patrolu na ulicy Legionów w Oświęcimiu, zostali zaalarmowani przez kierowcę samochodu marki Renault , a następnie  poproszeni  o pomoc w szybkim i bezpiecznym dotarciu do szpitala, gdyż w samochodzie jego żona zaczęła rodzić.  Policjanci bez chwili wahania, powiadomili dyżurnego i podjęli się tego pilnego pilotażu. Włączając sygnały uprzywilejowania, poprowadzili renault przez całe miasto, aż do szpitalnej izby przyjęć. Następnie kobieta już pod opieką pielęgniarek oraz męża trafiła na salę porodową, gdzie  niedługo po tym na świat szczęśliwie przyszła ich córeczka.

 

Oświęcim. Reanimował pieszego

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji uratowali życie 27 – letniemu mieszkańcowi Brzeszcz. Mężczyzna stracił przytomność i upadł na chodnik, jednakże w pobliżu byli policjanci, którzy błyskawicznie przystąpili do działania, przywracając pieszemu funkcje życiowe.

Do zdarzenia doszło 9 grudnia 2016, tuż po godzinie 21.00 w Oświęcimiu na ulicy Konarskiego, gdzie policjanci prowadzili kontrolę drogową kierowcy samochodu marki VW. Podczas czynności zauważyli, że idący chodnikiem pieszy chwycił się za klatkę piersiową, a następnie upadł. Sierż. szt. Lucjan Galski oraz jego partner błyskawicznie przystąpili do udzielania mu pomocy. Po sprawdzeniu, że mężczyzna nie daje żadnych oznak życia, przystąpili do resuscytacji. Kiedy pieszy odzyskał oddech policjanci okryli go kocem termicznym, a następnie przekazali pod opiekę ratowników medycznych.

Oświęcim. Desperat położył się na torowisku, uratowali go policjanci

W dniu 13 grudnia 2016 oficer dyżurny oświęcimskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące dziwnego zachowania mężczyzny znajdującego się w rejonie jeziora Kruki w Oświęcimiu. Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli ruchu drogowego i wszczął poszukiwania.  W trakcie penetracji terenu funkcjonariusze zauważyli, że na torach leży człowiek. Desperat, trzymał się szyn kolejowych i nie reagował na żadne polecenia policjantów. W związku z tym został obezwładniony i zabrany z torowiska do radiowozu. Jak się okazało, policjanci zdążyli w samą porę, ponieważ kilka minut później torowiskiem przejechał pociąg relacji Oświęcim - Kraków.  34 - latek trafił pod opiekę lekarzy. Policjantom nie udało się ustalić, przyczyn tak desperackiego zachowania.

Oświęcim. Upojony alkoholem 9 latek potrzebował pomocy

Oświęcim. Mężczyzna, który spożywał razem z 9-latkiem alkohol z zarzutami.

W dniu 2 sierpnia 2017  na parkingu przed galerią handlową przy ulicy Królowej Jadwigi w Oświęcimiu zostało znalezione 9-letnie dziecko w stanie upojenia alkoholowego.

Leżącego na płycie parkingu, nieprzytomnego małoletniego znaleźli trzej mieszkańcy Oświęcimia,  którzy natychmiast powiadomili służby ratunkowe. Najbliżej miejsca zdarzenia był sierż. szt. Lucjan Galski  wraz z partnerem, którzy błyskawicznie pojawili się na miejscu przejęli chłopca od przechodniów i udzielili mu pierwszej pomocy . W wyniku działań policjantów chłopiec odzyskał przytomność. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że przyczyną utraty przytomności było spożycie dużej ilości alkoholu.  Jeszcze tego samego dnia został zatrzymany 33 – letni mieszkaniec Oświęcimia, w którego towarzystwie był widziany chłopiec.

Oświęcim. Nastolatek siedział na skraju 11 – piętrowego wieżowca

21 marca 2018 roku o godzinie 14.30. 31 – letni Mieszkaniec Oświęcimia, wypatrzył  mężczyznę siedzącego na skraju dachu wieżowca znajdującego się po drugiej stronie ulicy. Natychmiast zadzwonił pod numer alarmowy. W kilka chwil później pod blokiem Straż Pożarna, Policja i Pogotowie Ratunkowe rozpoczęły działania ratunkowe. Na dach wieżowca ruszył sierż. szt. Lucjan Galski wraz z partnerem. Szybko odnaleźli nastolatka i rozpoczęli rozmowę, podczas której dowiedzieli się, że do tak drastycznego kroku młodego człowieka pchnęły problemy osobiste. Choć nastolatek był bardzo załamany trafiły do niego argumenty przedstawiane przez funkcjonariuszy i po chwili chłopak zszedł z nimi  na dół, gdzie został przekazany pod opiekę ratowników medycznych.

Oświęcim. Niedoszły samobójca w bloku mieszkalnym

W dniu 22 sierpnia 2018 tuż po godzinie 21.00  służby interweniowały w związku z 29 – letnim nietrzeźwym mieszkańcem Oświęcimia, który zamknął się w swoim mieszkaniu grożąc samobójstwem.  Pod ustalony adres ruszyli policjanci strażacy i ratownicy medyczni. Na miejscu okazało się, że zdesperowany mężczyzna wyraził chęć rozmowy, na temat swoich problemów osobistych z policjantami oświęcimskiej drogówki nazywanymi „Aniołami Stróżami”. Po kilkunastu minutach rozmowy  29 – latek sam otworzył drzwi mieszkania, a następnie przeprosił za zamieszanie i podziękował funkcjonariuszom za budującą rozmowę.