Oświęcim. Ekspedientka podejrzana o sprzedaż alkoholu nieletniej. Policjanci apelują do handlowców o przestrzeganie przepisów.

Oświęcim. Ekspedientka podejrzana o sprzedaż alkoholu nieletniej. Policjanci apelują do handlowców o przestrzeganie przepisów.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji wszczęli postępowanie w związku z ujawnieniem przestępstwa z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ekspedientka jednego z oświęcimskich sklepów jest podejrzewana o sprzedaż alkoholu osobie niepełnoletniej. Policjanci przypominają o zakazie i apelują 

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, kiedy oświęcimscy strażnicy miejscy, patrolując rejon Osiedla Stare Stawy,  zauważyli dwoje nieletnich spożywających alkohol. Na widok zbliżających się strażników nastolatkowie odrzucili od siebie butelki z piwem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej na miejsce wezwali policjantów, którzy przejęli nieletnich tj. 17 – letnią mieszkankę Oświęcimia oraz jej o 4 lata młodszego kolegę z Zaborza.

W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że nastolatka piwa kupiła w jednym ze sklepów na terenie Oświęcimia.   W związku z tym policjanci udali się do wskazanej placówki handlowej, gdzie ustalili, że osobą podejrzaną o złamanie zakazu sprzedaży alkoholu osobie niepełnoletniej, jest  37 – letnia ekspedientka.

Nieletni zostali przekazani pod opiekę rodziców, natomiast materiały w ich sprawie zostaną przekazane do  Sadu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Natomiast wobec  ekspedientki zostało wszczęte postępowanie o sprzedaż alkoholu osobie niepełnoletniej. Dodatkowo o zdarzeniu zostanie powiadomiony Urząd Miasta Oświęcim, który może rozważyć cofnięcie sklepowi koncesji na sprzedaż alkoholu.

Policjanci apelują do handlowców o przestrzeganie przepisów.

Przypominamy, że w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”, czuwając nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej,  w sposób szczególny będą przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom, a następnie będą wyciągać konsekwencje wobec osób, które przepisy prawa zlekceważyły.

W związku z powyższym apelujemy do sprzedawców o przestrzeganie przepisów i dokładne sprawdzanie wieku młodych klientów, zanim dojdzie do sprzedaży alkoholu.  Zgonie z Ustawą  o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,  sprzedaż alkoholu osobie do 18 roku życia jest przestępstwem. Sprzedawcy za naruszenie przepisów grozi kara grzywny, natomiast właściciel sklepu może stracić koncesję na sprzedaż wyrobów alkoholowych.