KWP Kraków. Działania małopolskiej Policji w związku z fałszywymi alarmami w szkołach

KWP Kraków. Działania  małopolskiej Policji  w  związku  z  fałszywymi  alarmami w szkołach

W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi podłożenia ładunków wybuchowych w niektórych szkołach na terenie Małopolski policjanci podjęli zdecydowane działania. Każdy sygnał o alarmie został dokładnie sprawdzony.

W budynkach szkół przeprowadzone zostały szczegółowe kontrole pirotechniczne.   Alarmy okazały się fałszywe.    Aktualnie nadal trwają czynności mające na celu ustalenie sprawcy bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów w szkołach.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Anonimowe zgłoszenie o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej.

Przypominamy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć również z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji,  czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.