Kęty. „Bezpieczny Przedszkolak 2019” . Plenerowa impreza dla najmłodszych z udziałem służb ratunkowych

Kęty. „Bezpieczny Przedszkolak  2019” . Plenerowa impreza dla najmłodszych z udziałem służb ratunkowych

W ubiegły czwartek (6.06.2019) w Domu Kultury w Kętach przy pięknej słonecznej pogodzie odbyła się XIV edycja plenerowej  imprezy profilaktyczno – edukacyjnej pn. „Bezpieczny Przedszkolak”. Jak co roku w spotkaniu wzięło udział kilkaset przedszkolaków dla których  przedstawiciele Domu Kultury w Kętach oraz przedstawiciele służb ratunkowych przygotowali wiele  ciekawych zajęć i pokazów.

Po oficjalnej inauguracji imprezy której dokonali Rafał Ficoń Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kęty oraz asp. szt. Maciej Molenda Komendant Komisariatu Policji w Kętach,  przedszkolaczki ruszyły przygotowaną ścieżką,  która prowadziła do plansz i stoisk przygotowanych przez służby ratunkowe i porządkowe tj. Policję, Straż Miejską w Kętach, Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Kęt,   Ochotniczą Straż Pożarną w Kętach, Maltańską Służbę Medyczną w Kętach oraz Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Oświęcimiu. 

Na każdym stanowisku dzieci wysłuchały ważnych informacji o zagrożeniach, wobec których interweniuje  dana służba   oraz  porad jak tych zagrożeń unikać.  Poruszone zostały również zagadnienia związane z właściwym postępowaniem podczas pożaru, omówiono zagrożenia związane z osobami obcymi, omówione zostały zagrożenia związane z korzystaniem z urządzeń elektrycznych oraz kontaktem ze zwierzętami. Każda ze służb biorących udział w imprezie zaprezentowała przedszkolakom swoje zadania, pojazdy oraz  sprzęt służbowy.

Na policyjnym stoisku profilaktyczo – historycznym z dziećmi spotkali się policjanci z Oświęcimia i Kęt wśród których znaleźli się dzielnicowi, policjanci drogówki oraz ogniwa patrolowo-interwencyjnego.  Funkcjonariusze informowali o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa dziecka, których trzeba przestrzegać zarówno w domu jak i na podwórku. W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą”, informowali jak dbać o bezpieczeństwo nad wodą. Opowiadali o służbie policjanta, a także roli dzielnicowego.  Wyjątkowo w tym roku z okazji 100. Lecia powstania Polskiej oświęcimski policjant oraz przedstawiciel grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentowali repliki mundurów z okresu dwudziestolecia międzywojennego przypominając dzieciom o wyjątkowej dla wszystkich policjantów rocznicy. Następnie dzieci przymierzały czapki, kamizelki i hełmy kuloodporne, oglądały wyposażenie radiowozów.

W imprezie  zorganizowanej przez Dom Kultury w Kętach i odbywającej się pod honorowymi patronatami Burmistrza Gminy Kęty oraz  Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu wzięło  udział 340 dzieci z trzynastu  przedszkoli znajdujących się w gminie Kęty. Na zakończenie spotkania przedstawicielom wszystkich  placówek zostały wręczone dyplomy oraz gry  planszowe o tematyce bezpieczeństwa.