Z życia garnizonu

Oświęcim. Oddali hołd bohaterom i dbali o bezpieczeństwo podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania Niepodległości

11 listopada 2022 w całym kraju obchodzono 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Oświęcimiu główne uroczystości odbyły się na Placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

O godzinie 10 w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta Oświęcim.

Po mszy o godzinie 11.11 uczestnicy uroczystości w biało-czerwonym korowodzie przeszli w kierunku Pomnika Niepodległości, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy  przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn polski.  Po hymnie oraz okolicznościowych przemówieniach, delegacje władz samorządowych, organizacji, szkół, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz  wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego, złożyło wieńce i wiązanki w hołdzie poległym w  walce o niepodległość.

Policję reprezentowała młodszy inspektor Urszula Martyniuk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. Pani Komendant  wraz z przedstawicielami Wojska Polskiego oraz Straży Pożarnej złożyli biało-czerwony wieniec oddając cześć poległym w walce o niepodległość. W uroczystości wzięły udział również poczty sztandarowe: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Straży Miejskiej oraz szkół.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz uczestników imprez kulturalnych i sportowych czuwało kilkudziesięciu policjantów, strażników miejskich, strażaków, strażaków ochotników z oświęcimskiego WOPR oraz ratowników medycznych.

Powrót na górę strony