Współpraca z samorządami lokalnymi, instytucjami i stowarzyszeniami

Oświęcim. Wspólnie dla bezpieczeństwa na drogach. Urząd Miasta przekazał Policji kolejne podręczne alkomaty.

Dziś (5.08.2022) pan Krzysztof Kania Wiceprezydent Miasta Oświęcim oraz pani Irena Wojtaszczyk z Urzędu Miasta Oświęcim na ręce inspektora Roberta Chowańca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu, nadkomisarza Bartłomieja Kleszcz Zastępcy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego oraz asp. szt. Grzegorza Czopek policjanta oświęcimskiej drogówki uroczyście przekazali trzy nowoczesne urządzenia AlcoBlow ,  służące do kontroli stanu trzeźwości kierowców. Sprzęt został zakupiony z funduszu Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym Miasta Oświęcim.

Podczas spotkania Wiceprezydent przekazał, że bezpieczeństwo mieszkańców  oraz turystów odwiedzjących Oświęcim jest sprawą niezwykle ważną. Wyraził również nadzieję, że kolejne alkomaty w rękach policjantów przyczynią się do utrzymania bezpieczeństwa w ruchu drogowym na wysokim poziomie poprzez skuteczne eliminowanie drogowych przestępców zagrażających innym uczestnikom ruchu drogowego.

Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu dziękując za nowoczesny sprzęt przekazał, że dodatkowe trzy urządzenia będą wykorzystywane  w codziennej służbie na drogach. Podkreślił, że  przez pierwsze pół roku policjanci na terenie powiatu oświęcimskiego przeprowadzili już kilkadziesiąt tysięcy pomiarów trzeźwości, w efekcie których wyeliminowanych z ruchu drogowego zostało 182 kierujących będących pod wpływem alkoholu.  To drugi wynik w Małopolsce wśród komend powiatowych. Większa liczba nietrzeźwych została zatrzymana jedynie na terenie powiatu krakowskiego. Ponadto spadła również liczba zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie 2021 roku na terenie powiatu oświęcimskiego odnotowano 33 zdarzenia, natomiast w pierwszej połowie br. o 8 zdarzeń drogowych mniej (25).

Za profesjonalne urządzenia z pomocą których w kilkanaście sekund  można sprawdzić stan trzeźwości kierowcy podziękowania dla Rady Miasta na ręce Wiceprezydenta złożył nadkomisarz Bartłomiej Kleszcz. Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego, który podkreślił, że taki sprzęt w rękach policjantów pozwala na szybkie weryfikowanie stanu trzeźwości o wiele większej liczby kierowców.  

Nowoczesne podręczne alkomaty

AlcoBlow to urządzenie szybkie i proste w obsłudze. Jest alkomatem z sensorem elektrochemicznym do sprawdzania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Służy do wstępnych badań dużej liczby kierującej w stosunkowo krótkim czasie. Sprawdzenie trzeźwości przeprowadza się bezkontaktowo - nie ma konieczności używania ustnika. Wystarczy przez około 5 sekund dmuchać w kierunku czujnika urządzenia z odległości kilku centymetrów. Wynik pomiaru wyświetlany jest na diodowym trójkolorowym wskaźniku. Kolor zielony wskazuje na zawartość alkoholu od 0 do 0,04 mg/l, żółty - 0,05-0,09 mg/l, czerwony - zawartość alkoholu przekraczająca 0,1 mg/l.

 

Powrót na górę strony