Bohaterowie w niebieskich mundurach

Oświęcim. Policjanci z narażeniem życia interweniowali wobec samobójcy, który mógł doprowadzić do wybuchu gazu

Sierżant sztabowy Szymon Durlak oraz troje  starszych posterunkowych: Sabina Kajfasz, Sylwia Mrzygłód oraz Tomasz Smolarek, to policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej Komendy Policji.  Funkcjonariusze podjęli skuteczną interwencję wobec mieszkańca bloku, który odkręcił gaz, a następnie z zapalniczką w ręce groził popełnieniem samobójstwa.

Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę (12/13.02.2021) w Oświęcimiu w jednym z bloków na Osiedlu Zasole. Tuż przed godziną 4.00 na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna informując, że odkręcił gaz i zamierza popełnić samobójstwo. Informacja natychmiast trafiła do dyżurnego oświęcimskiej komendy Policji.

Na miejsce błyskawicznie zostały wysłane dwa patrole interwencyjne. Policjanci już na klatce schodowej wyczuli woń gazu. Szybko zlokalizowali mieszkanie z którego ulatniał się gaz. Kiedy zapukali do drzwi mężczyzna zaczął grozić samobójstwem poprzez odpalenie zapalniczki. Mundurowi, zachowując względy bezpieczeństwa, wyważyli drzwi po czym obezwładnili zaskoczonego mężczyznę. Z jego rąk wyjęli nóż oraz zapalniczkę.  Następnie zakręcili kurki w kuchence gazowej i otworzyli okna zarówno w mieszkaniu jak i na klatce schodowej.

39 –letni mieszkaniec Oświęcimia trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.  W chwili zdarzenia był nietrzeźwy, w jego organizmie znajdowało się 2,6 promila alkoholu.

W niedzielny (14.02.2021) poranek podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu,  gdzie prokurator na podstawie dowodów zebranych przez policjantów pionu kryminalnego, przedstawił mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji gazu, czym zagroził życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Następnie zatrzymany trafił do oświęcimskiego Sądu, gdzie sędzia na wniosek prokuratora zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy.

Wczoraj (15.02.2021) rano 39 – latek został doprowadzony do jednego z aresztów śledczych. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

  • Na zdjęciu policjant i policjantka. Pomiędzy nimi baner z napisem Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu.
    Sierż. szt. Szymon Durlak , st. post. Sabina Kajfasz
  • Na zdjęciu policjant i policjantka. Pomiędzy nimi znajduje się roll up z napisem Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu oraz gwiazda policyjna.
    st. post. Tomasz Smolarek, st. post. Sylwia Mrzygłód